Profesyonel İlişkiler

Öz Güveninizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Marc Chagall – Over the Town (1915)

Öz güven seviyemiz kendimizle olan ilişkimizden başlayarak sosyal hayatımızı ve çalışma hayatımızı yakından etkiliyor. Bir çalışma 900’den fazla kişiye kendilerini ne kadar öz güvenli gördüklerini, sosyal destek alanlarını ve sağlık durumlarını soruyor. Daha sonra kanlarından alınan bir örnekle bu kişilerin sağlık durumları kontrol ediliyor. Sonuçlar gösteriyor ki öz güveni yüksek olan kişilerin sosyal destek alma oranları arttıkça sağlık problemleri azalıyor. Ancak öz güveni yüksek olmayan kişilerin aldıkları sosyal destek miktarının sağlık problemleri üzerinde bir etkisi bulunamıyor. Araştırmacılar bu durumu öz güveni düşük olan kişilerin kendilerini sosyal destek alacak kadar değerli görmemelerine bağlıyorlar ve bunun da aldıkları sosyal desteği geri plana itmelerine sebep olabileceğini düşünüyorlar.

Peki öz güvenimizi artırmak için neler yapabiliriz?

  • Çoğu insan bazen kendi kendine konuşabiliyor. Böyle zamanlarda eğer kendinizi sürekli olarak eleştiriyorsanız ve olumsuz yanlarınızı düşünüyorsanız kendinize dur deyin. Her olumsuz olduğunu düşündüğünüz yanınıza karşı bir güçlü yanınızı listeleyin.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin. Kimse sizin düşündüğünüz kadar mükemmel değil. Başkasının güçsüz olan bir yanı sizin güçlü yanınız olabilir.
  • Başka insanlara yardım eden organizasyonlarda gönüllü olun. Başkalarına yardım etmek insanın güçlü olduğu yanlarını keşfetmesini sağlayabilir.
  • Affetmeye odaklanın. Kendi hatalarınızdan utanmak ya da kendinize öfkelenmek yerine hata yaptığınızda kendinizi affetmeyi deneyin. Unutmayın ki herkesin hata yapma hakkı vardır, kendinize karşı acımaz yaklaşmayın.
  • Sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırın. Çevreniz genişledikçe kendiniz gibi olan, sosyal olarak size daha fazla tatmin eden insanlarla tanışma şansınız artar. Bu sayede sizi siz olduğunuz için seven ve takdir eden insanlarla zaman geçirebilirsiniz.
  • Spora veya bir egzersize başlayın. Bir çalışmaya göre egzersiz yapmak kişinin hem daha mutlu hissetmesini sağlıyor hem de öz güvenini artırıyor.

 

Yazan: İdil Salih

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: McQuillan, S. (May 02, 2019). 6 ways to boost your self esteem and why it is important. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/cravings/201905/6-ways-boost-your-self-esteem-and-why-it-s-important