Kısa Bulgular

Yaşanan bir tartışma sonrası ilerlemeye hazır mısınız?

Kimi zaman bir tartışmanın ardından ilişkinizi toparlamak adına zor bir konuşma yapmak zorunda kalabilir; ancak buna hazır olup olmadığınızdan emin olamayabilirsiniz. İşte size bu konuda yardımcı olacak bir egzersiz: Aşağıdaki sorulara hem siz hem de karşınızdaki kişi “Evet” diyebiliyorsa, ilerlemeye hazır olabilirsiniz.

1) Bu konuşmayı yapmaya hazır mıyım? Bir tartışma veya olayın ardından duygusallığa boğulmadan konuşabilmek.

2) Bu konuşmayı yapabilecek kadar sakin miyim? Duygularınız ve aslında gerçekleşmiş olan olay arasındaki farklılıkları ayırt edebilmek. 

3) Bu olayda kendi deneyimim dışında gerçekleşen şeyleri anlamaya çalışma konusunda istekli miyim? Karşınızdaki kişinin sizden farklı bir deneyim yaşamış olabileceğini fark etmek.

4) İkna etme çabası olmadan kendi deneyimimi anlatma konusunda istekli miyim? Karşınızdaki kişiyi manipüle etmeden kendi deneyiminizi aktarmak.

5) Başkalarının hislerini anlayıp onlara uyum sağlama konusunda istekli miyim? Herkesin aynı durum karşısında farklı görüşlere ve hislere sahip olabileceğini kabul etmek.

6) Bu konuşmada tümüyle bulunabilir miyim? Dikkat dağıtıcı unsurları eleyerek konuyu dağıtmadan olan olaya odaklanmak.

Not: Yazı, @gottmaninstitute adlı Instagram sayfasının “The Aftermath of a Fight: Am I Ready to Process” yazısından derlenmiştir.