Profesyonel İlişkiler

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Social Anxiety, Marla Edwards (2014)

Günlük hayatta birçok sosyal ortamın parçası oluyoruz ve farklı insanlarla etkileşime giriyoruz. Bu sosyal ortamlardan biri de iş yerleri. İş yerlerinde kurduğumuz dostlukların yanı sıra saygı kurallarını ihlal eden kaba davranışlara maruz kalmamız da mümkün. Aşağılayıcı sözlere, küçümseyen üsluplara maruz kalmak ya da profesyonel olmayan terimlerle seslenilmek gibi örneklenebilecek kaba davranışlar iş hayatında karşımıza çıkabiliyor. Peki bu durumun ne gibi etkileri olabilir? Yeni bir araştırmaya göre kaba iş arkadaşlarına maruz kalmak aile yaşantımızı olumsuz etkiliyor!

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Araştırma iş stresine bağlı öfkenin ev ortamında eşlere yansıtılarak ifade edildiğini söylüyor. Yapılan çalışma 10 gün boyunca takip edilen katılımcıların uğradıkları kabalığı, eve döndüklerinde düşmanlık duygularıyla paralel davranışlar sergileyerek dışa vurduklarını gösteriyor. İlginç bir şekilde, öfkelerinin farkında olan ve bu öfkeyi aile ortamına yaymayı engellemek isteyen katılımcılar olduğu da fark ediliyor. Ancak bu durumda da katılımcıların sevdiklerini incitmekten çekindikleri için sosyal etkileşimden kaçındıkları ve farkında olmadan bir sosyal uzaklığa sebep oldukları görülüyor. Katılımcılar, söz konusu durumda çocuklarıyla dahi daha az konuştuklarını ve duygusal olarak daha az bağ kurabildiklerini söylüyorlar. Peki bu durumda neler yapılmalı?

Öncelikle, aile kavramını algılayış biçimimizi ele almalıyız. Aile kavramını, dış dünyadaki zorluklardan kurtulmak için korunduğumuz bir sığınak olarak görsek de aile kendine özgü iniş çıkışları olan dinamik bir sistem. Ailemiz, her birimizin dışarıda maruz kaldığı olaylar ve bunların yarattığı duygulardan etkileniyor ve içeride biriken bu duygular tüm aile bireylerini etkiliyor. Bu nedenle iş yerinde yaşanan tüm olumsuzluklara karşın aile dinamiklerini sağlıklı tutmaya çalışmak adına dikkatli olmak ve doğru adımlar atmak gerekiyor.

Eğer benzer koşullarda çalışıyorsanız, öfkenizin ya da stresinizin kaynağının ofis ortamında olduğunun ve ev ortamında sizi farklı dinamiklerin beklediğinin farkında olmanız gerekiyor. Eve dönüş yolunda üzerinizdeki duygusal baskıyı azaltmak için eve girildiğinde kısa süreli ve yalnız bir sakinleşme molası vermek gibi stresi yapılandırma yöntemleri tavsiye ediliyor.

 

Yazan: Yonca Fener

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

How Rude Co-Workers Can Mess Up Your Marriage

https://www.psychologytoday.com/us/articles/200003/stressing-your-kids-out