Profesyonel İlişkiler

İş Yerinde ve Hayatta Belirsizlikle Baş Etmek

Lia Kimura – Uncertainty (2018)

Kişiler hayatlarının gidişatı üzerindeki kontrollerini zaman zaman yitirebiliyorlar. Genelde beklenmedik şekilde ortaya çıkan belirsizlik hissi kişileri strese sokarak olumsuz duyguları daha fazla hissetmelerine yol açıyor. Belirsizliğe bazen ekonomik kriz bazense bir doğal afet sebep olabiliyor. Belirsizliğe verilen tepki kişiden kişiye değişiyor. Bazı kişiler belirsizliğin getirdiği stresi daha kolay atlatırken bazıları bu durumdan büyük zarar görüyor. Belirsizliği ortadan kaldırmak mümkün olmasa da belirsizlik hissiyle daha kolay baş etmemizi sağlayacak bazı öneriler bulunuyor. Bunlardan 5 tanesini sizin için derledik.

  1. Geçmişteki başarılarınızı düşünün. Muhtemelen bu belirsizlik, stres yaşadığınız ilk durum değil. Daha önceden kendinizi çok stresli hissettiğiniz fakat zamanla atlattığınız anılarınızı düşünün. Stresle savaşırken başarı kazandığınız durumlarda neyi doğru yaptınız ve nerelerde kendinizi geliştirmeniz daha iyi olurdu? Geçmişteki tecrübelerinizden ders çıkararak bunları şimdiki durumla baş etmek için kullanabilirsiniz.
  2. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler üzerine çok kafa yormayın. İnsanlar stresli olduklarında en kötü senaryoları düşünmeye başlayabiliyorlar. Sürekli olumsuz şeyler üzerine konuşmaktan, düşünmekten ve şikayet etmekten vazgeçin. Örneğin, bir doğal afet için gerekli tedbirleri aldıktan sonra başınıza neler gelebileceği hakkında daha fazla düşünmenizin size pek faydası olmayacaktır. Hatta bunu yapmak sürekli olarak korku duymanıza ve daha fazla stres yaşamanıza sebep olabilir.
  3. Öz bakımınıza dikkat edin. Stres bazen kişilerin sağlıklı hayat tarzlarını ve düzenli alışkanlıklarını bırakmalarına sebep olabiliyor. Örneğin, artık sağlıklı yemekler yapmak veya her gün spora gitmek sizin için bir anlam ifade etmiyor gibi hissedebilirsiniz. Fakat öz bakım kişilerin kendisine olan güvenini ve saygısını besliyor. Bu sebeple stresli olsanız dahi uyku saatlerinize ve beslenmenize özen gösterin.
  4. Yeni beceriler edinin. Hayatın nispeten daha sakin ilerlediği ve daha az belirsizlik olan zamanlarda yeni şeyler deneyerek zor zamanlarda işinize yarayabilecek beceriler edinin. Örneğin, stressiz dönemlerden geçerken adrenalin sporları yapmak veya küçük riskler almak sizi stresli olduğunuzda kullanabileceğiniz güven ve becerilerle donatabilir.
  5. Kendinize tavsiye verin. Bazen içinde bulunulan durumu dışarıdan görmek zor olabiliyor. Yaşadığınız deneyimi aslında en yakın arkadaşınız yaşıyormuş gibi düşünün. Ona ne tavsiyeler verirdiniz ? Neler söylerdiniz ? Kendinizi dışarıdan, farklı bir bakış açısıyla görmek şartları değerlendirirken size kolaylık sağlayabilir.

 

Yazan: Beyzanur Arıcan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: The great unknown: 10 tips for dealing with the stress of uncertainty. (n.d.). Retrieved September 06, 2020, from https://www.apa.org/topics/stress-uncertainty