Profesyonel İlişkiler

İş Yerinde Olumsuz Duygularla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

WhatsApp Image 2020-09-01 at 14.12.30
A Self-Portrait – Pieter Van Laer (1638)

Etkileşime girdiğimiz insanların içinde bulundukları duygular bizi de yakından etkiliyor. Kimi zaman başkalarının neşelerinden ve heyecanlarından olumlu etkilenip enerji seviyemizi yüksek tutabiliyoruz, kimi zaman da başkalarının sinirli ruh halinden, üzüntülerinden etkilenebiliyoruz. Bu duruma duygusal bulaşma (emotional contagion) adı veriliyor. 

Duygusal bulaşma başkalarıyla daha uyumlu hareket edebilmemizi, empati yapabilmemizi ve onları anlayabilmemizi sağlıyor. Duygusal bulaşmanın faydaları bu kadarla bitmiyor. Duygusal bulaşma sayesinde kendi duygularımızı ve ruh halimizi de daha rahat anlayabiliyoruz. Peki hangi duygular daha bulaşıcı oluyor? Yapılan bir çalışma yoğun bir şekilde ifade edilen olumsuz duygularla daha çok empati yaptığımızı ve bu duyguların daha çok bulaştığını gösteriyor. Aynı zamanda jest ve mimiklerini taklit ettiğimiz kişilerin içlerinde bulundukları ruh haline adapte olma olasılığımız da yüksek bulunuyor. 

Peki iş yerimizde sürekli olan olumsuz duygular içinde olan biri bizi nasıl etkiliyor? Sürekli olarak olumsuz duyguların bize bulaşması onların etkilerini görmemizi engelleyebiliyor. Sinirli ve agresif ruh hali günün çoğu anını kaplayabiliyor. Çevremizi ve olayları daha olumsuz bir şekilde yorumlamamıza sebep olabiliyor. Peki bu durumda neler yapılmalı? 

Eğer böyle bir iş arkadaşıyla birlikteyseniz kendinize zaman tanımaya odaklanın. Çevrenizdeki insanların içinde bulundukları durumların ve sizin içinde bulunduğunuz durumların aynı olmadığını ve farklı bireyler olduğunuzu aklınızda tutmaya çalışın. İnsanların yaşadıkları olaylara ve duygularınıza uzaktan bir pencereden bakmaya çalışın. Kendi olumsuz duygularınızı başkalarına bulaştırmamak için ise her şeyden önce kendinizi kontrol altında tutun. İyi bir diyet programı ve uyku alışkanlığı ruh halinizi korumanız açısından önemli bir yerde bulunuyor. Yaşadığınız olumsuz duyguların sebepleri üzerine hem kendinizle hem de çevrenizle paylaşımlarda bulun. Bu sayede içine düştüğünüz durumlara alternatif bakış açılarından da bakma fırsatı elde edebilirsiniz. 

 

Yazan: İdil Salih

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Flora, C. (Jun 21, 2019). Protect yourself from emotional contagion. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/articles/201906/protect-yourself-emotional-contagion