Profesyonel İlişkiler

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

WhatsApp Image 2020-09-01 at 14.12.16

Birçok çalışan hayatı ve işi arasında bir denge kurmaya çalışırken bitkinlik, kaygı ve uyku bozukluğu çekebiliyor. Bu sorunlara karşın her gün işyerinde bulunma gayreti gösteriyor veya teknolojiyle iç içe olarak çalışmaya devam ediyor ve tam performans göstermeye çalışıyorlar. Bazı ülkelerde tükenmişliğin önüne geçmek için yasalar çıkıyor olsa da şirketlerin ve lider konumundaki kişilerin bu konuda daha aktif olması gerekiyor. Profesyoneller çalışanların zihinsel iyilik hallerinin kurumlar için öncelik olması gerektiğini söylüyor. Çalışanların dengede, işiyle ve diğer çalışanlarla bağlantılı hissetmesi ve başlarına gelebilecek zorluklarla başa çıkabilecek bir zihinsel durumda olmaları için psikologlar 6 önemli faktör sunuyor: kişinin kendini kabullenmesi, hayatta bir gayesi olması, çevresini yönetebiliyor ve kurgulayabiliyor olması, çevresiyle olumlu ilişkiler kurması, özerklik ve kişisel gelişime alan açmak,. 

Aynı zamanda çalışanların kişisel iyilik hallerinin sağlanması liderlerden ve kurumların stratejilerinden geçiyor. Liderler öncelikle çalışanlarının kendi hayat gerçekliklerini işe getirdiklerinin ve herkesin insan olduğunun farkında olmalıdır. 

Hem şirket içi hem de şirket dışı aktiviteleri desteklemek iyi bir başlangıç olabilir, çalışanların hayat stresleriyle başa çıkmaları için birtakım atölyeler, fiziksel egzersiz dersleri, fitness dersleri koymak gibi önemli adımlar atılabilir.

Birçok kurum köklü ve yerleşik kültüre sahip olabilir ancak liderler bu alışılmışlığın içinde çalışanlara rahatsızlık verebilecek boşlukları da gözden geçirebilmeli. Örneğin bir lider kendisine şöyle sorular sorabilir:

  • Çalışanlarımıza amaçlarının bilincinde olmaları ve bu amaçlarını kurumumuzla birleştirebilmeleri için yeterli desteği sağlayabiliyor muyuz?
  • Çalışanlarımızın ofis içi ve dışı iletişimlerini geliştirmelerine nasıl yardımcı oluyoruz?
  • İşlerindeki akışın sağlanması ve işlerinden memnuniyet duymaları için çalışanlarımıza nasıl yardımcı oluyoruz?
  • Gelişim odaklı bir zihne sahip olmaları için çalışanlarımıza nasıl yardımcı oluyoruz?
  • Stresli hayatlarında neşe ve sakinlik bulmaları için çalışanlarımıza nasıl yardımcı oluyoruz?

Bu soruları sormak daha insani bir iş yeri kurmak için ilk adım kabul edilebilir. Bu soruların cevabını bulunca, ikinci adım olarak bu cevapları çözümlere dönüştürecek stratejiler oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Unutmayın, bu stratejileri uygularken tutarlı olmalısınız, çünkü istikrar ve tutarlılık değişimin ve yararlanmanın uzun vadede kalıcılığını sağlayacak unsurlardır.

 

Yazan: İlayda Deringör

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak:

[1] Vanacker, A. (2020, May 11). Council Post: Why Your Employees’ Mental Health Should Be Top Priority. Retrieved September 01, 2020, from https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2020/05/11/why-your-employees-mental-health-should-be-top-priority/

[2] Why Your Employees’ Mental Health Should Be Top Priority. (2020, May 27). Retrieved September 01, 2020, from https://www.psychologicalscience.org/news/why-your-employees-mental-health-should-be-top-priority.html