Kısa Bulgular

Pozitif duygularımızı bastırmak bizi nasıl etkiliyor?

pozitif duygulari bastirmak

Kimi zaman, duygularımızı göstermemek adına ekstra çaba sarf edebiliyoruz. Örneğin, sevdiğimiz birini kırmamak için ona karşı duyduğumuz öfkeyi bastırmak durumunda kalabiliyoruz. Bu da, kimi zaman olumlu kimi zamansa olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Peki ya pozitif duygularımızı bastırmak bizi nasıl etkiliyor? 

Yapılan bir çalışmaya göre, pozitif duygularını bastırabilen kişilerde daha az bağlanma kaygısı görülüyor ve bu kişiler ilişkilerinde endişeli bir tutum sergilemekten çekiniyorlar. Öte yandan, ani gelişen durumlara karşı daha dayanıklı ve hazırlıklı olduklarından dolayı da dürtülerini kontrol ederek riskli davranışlardan kaçınabiliyorlar. Pozitif duygularını kontrol edemeyen kişiler ise riskli davranışlarda bulunmaya ve suç işlemeye daha yatkın oluyorlar. 

Özetle, pozitif duygulara verdiğimiz tepkilerin hepsi bize iyi gelmeyebiliyor. Bir an durup tepkilerimizi düşünmemiz ve kontrol etmemiz gerekebiliyor. Hangi duyguyu ne derece bastırdığımız ise kişiden kişiye değişiyor. 

 

Kaynak: Zou, C., Plaks, J. E., & Peterson, J. B. (2019). Don’t get too excited: Assessing individual differences in the down-regulation of positive emotions. Journal of personality assessment101(1), 73-83.