Kısa Bulgular

İlişkilerle İlgili Gerçekçi Olmayan 7 Düşünce

iliskiler

 

1. Eğer bir ilişkinin sürmesi için uğraşmak gerekiyorsa o ilişkinin olmaması daha iyidir. 

Bir ilişkinin sağlıklı ve güzel bir şekilde devam edebilmesi için kişilerin o ilişkiye bağlı olmaları ve ilişkiyi sürdürebilmek için çaba harcamaları gerekir. Atlatılan zor zamanlar çoğu zaman ilişkinin daha güçlü bir şekilde devam etmesini sağlar. Güzel giden ilişkiler, genellikle öylece kendiliğinden oluşmazlar.

2. Zaman geçse de heyecanımız ve aşkımız ilk günkü gibi sürmeli. 

Zaman geçtikçe ilişkiler değişir ve belli aşamalardan geçerler. İlişkinin başlarındaki o heyecanlı anların yerini zamanla daha derin ve olgun bir sevginin alması bir bakıma kaçınılmazdır.

3. Partnerim dışında kimseye ihtiyacım yok.

Hayatta hiç kimse tek başına bir kişinin bütün ihtiyaçlarını karşılayamaz. İlişkiniz olsa bile, çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için farklı kişilere yönelmeniz aslında oldukça doğal ve gerekli bir durum.

4. Mutluluğa giden yol bir ilişki içerisinde olmaktan geçiyor olmalı. 

İlişkiniz, hayatınızın sadece bir parçasını oluşturuyor. Bu sebeple romantik bir ilişkinin hayatınızdaki her şeyi mükemmel kılmasını beklemek ilişkilere dair yanlış beklentiler geliştirmenize sebep olur. 

5. Partnerim beni gerçekten sevseydi benim beklentilerim doğrultusunda davranırdı. 

Hayatınızdaki kişinin, zihninizi okuyabilmesi pek olası değil. Farklılıklarınızı kabullenerek onlara saygı duyarsanız, ilişki değişip geliştiğiniz bir yer haline gelebilir. 

6. Partnerim her zaman nasıl hissettiğimi bilmeli ve ihtiyaçlarımı görebilmeli.

Partnerinizin siz söylemeden isteklerinizi anlayabileceğini varsaymamaya çalışın. Nasıl hissettiğiniz ve ne düşündüğünüz hakkında dürüst ve açık bir şekilde konuşabilmek ilişkinin sağlıklı bir şekilde yürümesi konusunda oldukça önemli bir rol oynar.

7. Partnerim hiçbir zaman beni üzecek bir şey yapmaz ve önemli konularda bana asla karşı çıkmaz.

Zaman zaman partnerinizi üzmek ya da üzülmek ilişkilerin kaçınılmaz bir parçası. Kızgın olduğunuzda istemediğiniz ya da aslında kastetmediğiniz cümleler de kurabilirsiniz. Ancak sağlıklı ilişkilerin iki temel unsuru belirli bir düzeyde tolerans gösterebilmek ve affedici olabilmek. 
Kaynak: Powell, T. (2017). The Mental Health Handbook: A Cognitive Behavioural Approach. Routledge.