Kısa Bulgular

Bir köpeğe sahip olmak çocukların duygusal ve sosyal gelişimini olumlu etkiliyor.

hayvanlar ve cocuklar

Okul öncesi yaşta çocukları ve köpekleri olan ailelerle yapılan bir çalışma bize kopek sahibi olmanın çocuklar üzerindeki yararlarını gösteriyor. Buna göre, bu çocuklar akranlarıyla daha az ihtimalle iletişim problemleri yaşıyorlar. Ayrıca, dürtüsel davranmak, diğer çocuklarla kavga etmek ve ani sinir krizleri yaşamak gibi davranış problemlerini göstermeye de daha az yatkın oluyorlar.

Evde bir köpeğin bakımını sağlamak; sorumluluk duygusunun beslenmesini, pozitif bir kimlik oluşmasını, empati anlayışının ve güven duygusunun gelişmesini sağlıyor. Köpeği olan ailelerde yetişen çocuklar, diğer çocuklar yaralandığında ya da üzüldüğünde onlara yardım etmeye daha meyilli oluyorlar. Çünkü köpekleriyle kurdukları bağ sayesinde henüz daha erken yaşlarda başka canlıların ne düşündüğünü anlamaya çalışıyorlar. 

Bir köpeğe sahip olmanın getirdiği olumlu etkiler, çocuğun köpekle ne kadar zaman geçirdiğine göre değişiklik gösterebiliyor. Köpekle birlikte haftada en az bir kere yürüyüşe çıkan ve haftada en az üç kere köpeğiyle oyun oynayan çocuklar, köpeğiyle az zaman geçiren çocuklara kıyasla sosyal anlamda daha çok gelişim gösteriyorlar. 

 

Kaynak: Wenden, E. J., Lester, L., Zubrick, S. R., Ng, M., & Christian, H. E. (2020). The relationship between dog ownership, dog play, family dog walking, and pre-schooler social–emotional development: Findings from the playce observational study. Pediatric Research. Doi: https://doi.org/10.1038/s41390-020-1007-2