Yakın İlişkiler Öneriyor

Şarkılarla Arkadaşlık

99703ff14a18b571ddcae8abdf9a27c5
Red Hot Chili Peppers – One Hot Minute (1995)

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre 1960-2010 yılları arasında Amerika’da popüler olmuş şarkıların %67.3’ü romantik ilişkiler ve cinsellik temalı iken, yalnızca %6.7si arkadaşlık temasını konu alıyor1. Bunun arkadaşlık ilişkilerinin insan hayatındaki önemi açısından isabetli bir temsil olmadığını söylemek pek yanlış olmaz. Ancak bu istatistik de gösteriyor ki yine de sanatçıların arkadaşlıklarının değerini anlattığı şarkılar da yok değil. Biz de bugünkü yazımızda arkadaşlığa ve arkadaşlara yazılmış bu şarkıları derledik.

Taylor Swift – seven

Swift’in geçen ay çıkardığı albümü folklore’da yer alan seven sanatçının çocukluk arkadaşlarından birini ele alıyor. Sanatçı, COVID-19 döneminde izolasyon halinde kaleme aldığı bu albümü “dalgın bir kaçış” olarak nitelendiriyor. seven isimli şarkıda ise bir çocukluk arkadaşının evinde yaşadığı sorunları anlatıyor, kendisinin ve arkadaşlıklarının masumiyetine değiniyor.

Francis and the Lights – Friends featuring Bon Iver & Kanye West

Francis Farewell Starlite’ın başlattığı pop projesi Francis and the Lights’ın Bon Iver ve Kanye West’le beraber çalıştığı Friends, grubun Farewell, Starlite! isimli albümünde yer alıyor. Starlite’ın bitmiş bir romantik ilişkiyi anlattığı şarkıda, West ve Iver ise çiftin arkadaş kalabileceklerini söylüyor ve bu arkadaşlığın ne kadar özel olacağını vurguluyor.

Matt Maeson – Me and My Friends are Lonely

Amerikalı alternatif rock sanatçısı Matt Maeson’ın ilk EP’si Who Killed Matt Maeson’da yer alan bu şarkı, arkadaşların yalnızlık gibi olumsuz bir duyguda dahi buluşabileceklerini gösteriyor. Kimseye içini açamadığını söyleyen sanatçı, bu sebeple arkadaşlarıyla da yalnızlık hissini gideremiyor.

Eric Clapton – When You Got a Good Friend

İngiliz blues efsanesi Eric Clapton’ın 2004 çıkışlı albümü Me and Mr. Johnson’ın açılış şarkısı olan When You Got a Good Friend iyi bir arkadaşa sahip olmanın getirilerini konu alıyor. Arkadaşının istemeden kalbini kırdığını ve bunun onu ne kadar üzdüğünü anlatan sanatçı, bir daha onu kaybetmemek için ondan asla ilgisini ve sevgisini esirgemeyeceğini söylüyor.

Flört – Eski Dostum

2000 yılından beri müzik yapmaya devam eden Türk rock grubu Flört’ün 2010 çıkışlı albümü Demli’de bulunan Eski Dostum, uzun süredir görüşülmeyen bir arkadaşla karşılaşmayı anlatıyor. Eski dostuyla özlem gidermesini anlatan parça, aynı zamanda beraber daha fazla vakit geçirdikleri eski dönemlere bir nostalji hissi içeriyor.

Dilated Peoples – Worst Comes to Worst

Amerikalı hip hop grubu Dilated Peoples’ın en popüler şarkılarından biri olan Worst Comes to Worst, grubun Expansion Team isimli 2001 çıkışlı albümünde yer alıyor. İşler sarpa sardığında insanın dostlarının yanında olacağını anlatan bu şarkı, arkadaşlıkların insan hayatındaki önemini konu alıyor.

Clairo – Alewife

Lo-fi ve electropop sesiyle son zamanlarda giderek popülerleşen sanatçı Clairo, Immunity isimli albümünün giriş şarkısını çocukluk arkadaşı Alexa’ya adıyor. Sanatçı, ergenlik dönemlerinde onu intihardan döndürdüğünü söylediği Alexa’yı aynı zamanda kız kardeşi gibi gördüğünü belirtiyor.

Pharrell Williams – Best Friend

Williams’ın N.E.R.D. ve Neptunes projelerinde de beraber çalıştığı çocukluk arkadaşı Chad Hugo’ya yazdığı bu şarkı, sanatçının ilk solo albümünde yer alıyor. Pharrell, Chad’in onu müzikle tanıştırdığını ve sonra da hayat hikayesini, iç dünyasını ve sorunlarını müzik kanalıyla bütün dünyaya anlatmak konusunda cesaretlendirdiğini söylüyor.

Red Hot Chili Peppers – Tearjerker

Grubun lideri Anthony Kiedis’in Kurt Cobain’in ölümünü duyduğu gün yazdığı bu şarkı, Cobain’le dostluklarını ve Cobain’in ölümünün ona hissettirdiği hüznü anlatıyor. Kabullenemediği bu ölüm haberinin ardından düştüğü boşluğu gözler önüne seren Kiedis, Cobain’le tanışmasını ve tanıştıkları anda onu ne kadar etkilediğini özlemle anıyor.

The White Stripes – We’re Going to Be Friends

Bir çocuğun okuldaki ilk günlerini anlatan We’re Going to Be Friends, yine okulda geçen Napoleon Dynamite filmiyle popülerleşmiş bir şarkı. Grubun garaj rock sesinden sıyrılıp neredeyse bir ninni gibi sakin olan bu şarkı, çocuğun Suzy Lee isimli bir kızla tanışıp onunla arkadaş olmak istemesini anlatıyor.

 

Arkadaşlığa dair bunlar ve daha fazla şarkının olduğu oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Kaynak

[1] Christenson, P. G., de Haan-Rietdijk, S., Roberts, D. F., & ter Bogt, T. F. M. (2019). What has America been singing about? Trends in themes in the U.S. top-40 songs: 1960–2010. Psychology of Music, 47(2), 194–212. https://doi.org/10.1177/0305735617748205