Kısa Bulgular

Romantik ilişkilerde ayrılıp barışma döngüsüne girmek partnerlerde stresin artmasına yol açabiliyor.

ayrilip barisma dongusu

İlişkilerimizin iyilik halimizi etkilediğini ve ayrılıkların bize pek de iyi gelmediğini biliyoruz. Peki sürekli olarak ayrılıp barışmanın yaşandığı gelgitli ilişkiler bizi nasıl etkiliyor?

Öncelikle, yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilişkide sürekli barışıp ayrılma döngülerinin bulunup bulunmaması partnerlerin cinsel yönelimleri, sosyoekonomik durumları, ırkları, cinsiyetleri, ilişkiden meydana gelen bir çocuk olup olmaması gibi faktörlerden etkilenmiyor. Genel olarak bakıldığında, gelgitli bir ilişki içerisinde olmanın kişilerin stres seviyesinin artmasıyla ilişkili olduğu görülüyor. 

Her ne kadar bir ilişkiyi sonlandırmak ruh sağlığımızı olumsuz etkilese de, benzer şekilde istikrarsız bir ilişki içerisinde olmak da bize iyi gelmiyor. Ek olarak, etraflıca düşünmeden ve uzun süreli bir ilişkiye hazır hissetmeden bir ilişkiye adım atmak da strese yol açabiliyor. 

Ayrıca ayrılıp barışma döngüsüne giren çiftlerin, bu durumu yaşamayan çiftlere kıyasla daha zayıf iletişim kurdukları, daha az bağlılık gösterdikleri ve ilişkiden daha az tatmin oldukları da görülüyor. 

 

Kaynak: Monk, J. K., Ogolsky, B. G., & Oswald, R. F. (2018). Coming out and getting back in: Relationship cycling and distress in same‐and different‐sex relationships. Family Relations, 67(4), 523-538.