Profesyonel İlişkiler

Tükenmişlik Hissiyle Nasıl Baş Edebiliriz?

bfffa74e92db9feb515d27b791f7b8b2
Galerie – Giselle Dekel

Tükenmişlik hissini dünya sağlık örgütü küresel bir akıl sağlığı problemi olarak kabul ediyor. Tükenene kadar bünyeye yüklenmenin normal kabul edildiği bir dönemde öz bakımın önemini daha net bir şekilde görebiliyoruz. Peki öz bakım dediğimiz şeye neler dahildir? Bilişsel yeniden yapılandırma ile öz şefkat geliştirmek bir örnek olabilir. Öte yandan düzenli uyku, beslenme, egzersiz yapma gibi öğelerden oluşan bir hayat sürdürmek, sevdiklerimize zaman ayırmak, rahatlamaya ve eğlenmeye yer açmak, ara sıra da olsa sakinliğe izin vermek öz bakımı güçlendiriyor. Amerikan Psikoloji Topluluğu (APA) stresin sağlığımızı etkilemeye başladığını ancak hasta olduğumuzda fark edebildiğimizi öne sürüyor, öte yandan araştırmalar öz bakım pratiklerinin kişinin dayanıklılığını artırabileceğini gösteriyor. Aslında öz bakımı, stresli olmayı beklemeden günlük hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.

Kulağa geldiğinin aksine öz bakım yüzeysel bir konsept değil, zihinsel sağlığı korumak ve bunu sürdürülebilir kılmak için gerekli bir durum. Kişilerin öz bakım gerçekleştirdikleri eylemler birbirinden farklı olabilir, çünkü herkese iyi gelecek ve herkesin sürdürebileceği düzen birbirinden farklı. Zihinsel sağlığımız zarar gördüğünde onu onarmaya çalışmaktansa iyilik halimizi korumanın maliyeti daha düşük olabilir.

 

Yazan: İlayda Deringör

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak:

Lee, K (2018). Mentalligence: A New Psychology of Thinking: Learn what it takes to be more agile, mindful and connected in today’s world. HCI Books: Deerfield Beach.