Profesyonel İlişkiler

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

GEN-Fosslien-Remote-Virtual-Work-Home-Stress-Management-1290x860-1
Liz Fosslien – Managing Stress and Emotions When Working Remotely

Stres her zaman ve her yerde hayatımızın parçası olan bir duygudur. Bu kadar yoğun ve sık hissettiğimiz bir duyguyla sağlıklı bir şekilde baş etmek hayat kalitemizi çok olumlu yönde etkileyebilir. Birçoğumuzun hayatındaki en önemli stres kaynaklarından biri olan iş hayatımızda da stresle baş etmek gerek sağlığımızı gerek iş performansımızı oldukça etkileyebilir.

İş hayatında yoğun stres altında kalan insanların depresyon veya anksiyete yaşama ihtimalleri daha fazla oluyor. Aynı zamanda kortizol seviyesinin artması bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek vücudun hastalıklara karşı savunmasız kalmasına sebep oluyor. Peki, iş hayatının üzerimizde yarattığı stresle nasıl mücadele edebiliriz?

CBT(Bilişsel Davranışçı Terapi)’de kullanılan bazı yöntemleri öğrenmek stresle baş ederken de kullanışlı olabilir. Bunlar:

  1. Farkındalık teknikleri: Kendimizi sert bir şekilde eleştirmek, geçmişte yaşadıklarımıza takılıp kalmak veya gelecek için endişelenmek yerine içinde bulunduğumuz ana odaklanabilmek, kendi hissettiklerimize merak ve şefkatle yaklaşabilmek stres seviyemizi azaltabilir. Meditasyon veya farkındalık yürüyüşleri gibi farkındalık pratiklerini alışkanlığa dönüştürmek stres seviyemizi olumlu yönde değiştirebilir.
  2. Rahatlama teknikleri: Rahatlama egzersizleri yapmak, stresin beraberinde getirdiği “savaş ya da kaç tepkisi”ni nötrlemeye yardımcı olabilir. Bütün vücudu içeren kas gevşetme ve esneme egzersizleri stres seviyemizi düşürmekte yardımcı olabilir.
  3. Negatif düşünceleri yeniden değerlendirmek: Uzun süre yüksek stres altında kalmak kendimizi gerçekliğini sorgulamadığımız bir negatif düşünce döngüsüne sokmamıza sebep olabilir. Bu negatif düşüncelerle baş etmek için bunları mutlak doğru olarak kabul etmek yerine bunları birer hipotez olarak görmek ve diğer olasılıklara açık olabilmek bu negatif döngüyü kırmamıza yardımcı olabilir. 

Bir sorun yaşarken veya yoğun stres altında hissederken bu yöntemleri düşünebilmek ve aktif bir şekilde uygulayabilmek her zaman mümkün olamayabilir ancak elimizden geldiğince bu yöntemleri bir alışkanlık haline getirmek uzun vadede stres seviyemizi düşürerek hayat kalitemizi gözle görülür bir seviyede artırabilir. 

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynaklar:

[1] Melchior, M., Caspi, A., Milne, B. J., Danese, A., Poulton, R., & Moffitt, T. E. (2007). Work stress precipitates depression and anxiety in young, working women and men. Psychological medicine, 37(8), 1119–1129. https://doi.org/10.1017/S0033291707000414

[2] Nicole J. LeBlanc, M. (2019, April 15). How to handle stress at work. Retrieved July 26, 2020, from https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-handle-stress-at-work-2019041716436