Profesyonel İlişkiler

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

2859204-BHZWBJVY-7
Emotional Intelligence – Rita Ventura

Günümüzde “duygusal zeka” kavramı gündelik hayatta olduğu gibi profesyonel yaşamda da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Duygusal zeka temelde kişilerin kendilerinin ve diğerlerinin duygularını algılayabilmeleri, duygularını uygun bir şekilde kullanabilmeleri ve yönetebilmeleri anlamına geliyor. İnsan kaynakları çalışanlarının işe alınacak adaylarda aradığı yüksek duygusal zekanın iş performansını olumlu yönde etkilediği araştırmalar tarafından da gösteriliyor. Bu sebeple, kişiler için duygusal zeka kabiliyetlerini geliştirmek oldukça önemli. Bunu başarabilmek için kullanabileceğiniz 7 yolu aşağıda sizler için sıralıyoruz:

  1. Duygularınızı isimlendirin. Gün içinde nasıl hissettiğinizi sorgulayın ve hislerinizi etiketleyin. Örneğin, sizi üzen bir şey olduğunda “Şu an üzgün hissediyorum” deyin. 
  2. Duygularınızın kararlarınıza olan etkisini fark edin. Çok heyecanlı hissederken alabileceğiniz risklerin arttığını, üzgünken bazı fırsatları kaçırabileceğinizi görün. 
  3. Duygularınız dostunuz mu yoksa düşmanınız mı karar verin. Her duygu her an işlevsel olmayabilir. Öfke bazen işinize yararken bazen gereksiz tartışmalara girmenize sebep olabilir. Size düşman olan duyguları bir an önce düzenleyin. 
  4. Kendi duygularınızın sorumluluğunu alın. Duygularınız için başkalarını suçlamak yerine bunların sizin seçimlerinizden doğduğunu kabul edin. 
  5. Diğerlerinin duygularının farkında olun. Çevrenizdekilerin duygusal durumlarına tüm dikkatinizi verin. Böylelikle yapmak üzere oldukları hareketleri öngörmeniz de kolaylaşır. 
  6. Ekran sürenizi kısıtlayın. Akıllı cihazlarla uzun süre vakit geçirmek insanlararası ilişkilerdeki bazı yeteneklerimizi kısıtlıyor. Örneğin birbirlerinin yanında akıllı telefonlarıyla ilgilenen kişiler arasında kurulan yakınlığın kısıtlandığı görülüyor. 
  7. Kaydettiğiniz ilerlemeyi değerlendirin. Gün sonunda o gün içinde kurduğunuz ilişkilerde nasıl olduğunuzu gözden geçirin ve üzerine çalışmanız gereken konuları belirleyin. 

 

Yazan: Beyzanur Arıcan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak:

Morin, A. (2020, January 12). 7 Simple Ways to Deepen Your Emotional Intelligence. Retrieved July 25, 2020, from https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/202001/7-simple-ways-deepen-your-emotional-intelligence