Kısa Bulgular

Düşük sonrası hissedilen stres ve kaygı tahmin edilenden daha uzun sürebiliyor.

s-8

Düşük yapmak maalesef hakkında çok da konuşulan konulardan biri değil. Ancak, sosyal medya sayesinde kadınlar bu durumun baş edilmesi zor bir süreç olduğunu ve yıkıcı etkileri olabildiğini daha fazla paylaşmaya başladılar. Yine de, bu durumun en zorlu kısımlarından biri de bu travmanın etkisinden çıkabilmek.

Yapılan bir çalışmada, düşük yapma travmasını anlamak için yaklaşık 700 kadın ile görüşülüyor. Dış gebelik gibi çeşitli nedenlerden dolayı düşük yapmış olan kadınların düşükten sonraki aylardaki kaygı ve depresyon yaşama olasılıkları ve travma sonrası stres seviyeleri ölçülüyor.

Sonuçlar gösteriyor ki, neredeyse her üç kadından biri düşükten sonraki ilk ayda orta veya ileri düzey kaygı ve stres yaşıyor. Aynı şekilde, her on kadından biri de bu süreçte depresyona giriyor. Araştırmanın en dikkat çekici sonucu ise, düşükten sonraki dokuzunca ayda kadınların çoğunun bu sorunları yaşamaya devam ediyor olması.

Yaşanan bu düşük travmasının sebepleri arasında ise ebeveyn olabilme şansının elden kayıp gittiği düşüncesi ve yetersizlik hissi yer alıyor. Bu sonuçlar, düşük yapmak gibi oldukça yıkıcı etkileri olabilecek bu durum hakkında daha fazla konuşmamız gerektiğini gösteriyor.

 

Kaynak: Farren, J., Jalmbrant, M., Falconieri, N., Mitchell-Jones, N., Bobdiwala, S., Maya, A. M., … & Bourne, T. (2019). Post-traumatic stress, anxiety and depression following miscarriage and ectopic pregnancy: a multi-center, prospective, cohort study. American Journal of Obstetrics and Gynecology.