Yakın İlişkiler Öneriyor

Yarım Kalan Aşklar Üzerine Şarkılar

90ac108ffd303212d5c183737c4cc1c0.1000x1000x1
Mac Miller – The Divine Feminine (2016)

Bazı ilişkiler partnerlerin birbirine duydukları aşk eksilmese de hayatına devam edemez. Bazen bir ölüm veya bir taşınma da taraflar birbirini severken bir ilişkinin devam edememesine yol açabilir. Biz de bugünkü yazımızda daha aşk bitmemişken yarıda kesilen ilişkiler üzerine şarkılar derledik.

 

Monika – Yes I Do

Yunan sanatçı Monika’nın 2010 çıkışlı albümü Exit’te yer alan Yes I Do adını evlenirken verilen sözlerden alıyor. Partneriyle tanıştıkları ve ilk kez öpüştükleri anları, bu anlarda hissettiklerini anlatan Monika, partnerinin ölümünün ona duyduğu sevgiyi elinden alamayacağının sözünü veriyor.

 

Nazan Öncel – Gitme Kal Bu Şehirde

Öncel’in en popüler şarkılarından biri olan Gitme Kal Bu Şehirde, 1992 çıkışlı albümü Bir Hadise Var’da yer alıyor. Sanatçı, şarkının ilk kısmında ilişkinin içindeki küçük hüzünlerin ayrılığa dönüşmesini anlatıyor. Sonrasında ise hem zamansız gördüğü ayrılığın hem de partnerine duyduğu özlemin canını acıttığını söylüyor.

 

Gracie Abrams – Friend

Friend, ünlü yönetmen JJ Abrams’ın kızı Gracie Abrams’ın iki hafta önce çıkardığı ilk albümü minor’da yer alıyor. Şarkıyı ayrılığının ardından partneriyle ilişkilerine dair tam bir kapanış istemediğini söyleyerek açan Abrams, bunun bir süre sonra partneriyle tekrar bir araya gelmek istemesine sebep olduğunu anlatıyor. Ayrılığın ardından partneriyle “arkadaş” olmak istemediğini söyleyen sanatçı, hislerinden dolayı kendisini ayrılığın kaybeden tarafı gibi hissettiğini belirtiyor.

 

Mac Miller – Dang!

Bu sene hayatını kaybeden rap sanatçısı Mac Miller’ın The Divine Feminine albümünde yer alan Dang! aynı zamanda Anderson .Paak’a da yer veriyor. Anderson .Paak’ın hayat verdiği nakarat bölümü sanatçının hayatında kıymetli bir rol oynayıp, daha sonra ölümün ayırdığı insanlara yazılmış. Mac Miller ise kendi bölümlerinde sevmesine rağmen ayrıldığı partnerini geri kazanmaya çalışmasını anlatıyor.

 

Lady Gaga – Always Remember Us This Way

A Star Is Born filminin şarkılarından biri olan Always Remember Us This Way, filmin ana karakteri Ally’nin bir topluluk önünde söylediği ilk şarkı olarak bulunuyor. Şarkı birbirlerini sevmelerine rağmen birbirlerine uyum sağlayamadıkları için son bulan bir ilişkiyi anlatıyor. Vedalaşmanın canını acıttığını söyleyen sanatçı, partnerine ilişkilerini düşündüğünde güzel günleri hatırlamasını telkin ediyor.

 

Barış Manço – Gül Bebeğim

Manço’nun 1995 çıkışlı albümü Müsaadenizle Çocuklar albümünde yer alan Gül Bebeğim, listemizdeki birçok şarkı gibi ölümün ayırdığı bir ilişkiyi ele alıyor. Partnerinin yokluğuna ve zamansız ayrılığın acısıyla yaşamaya alışamadığını söyleyen sanatçı, günlük hayatında ona partnerini hatırlatan şeyleri anlatıyor. Sanatçının partnerine “Nasıl kıydın kendine?” diye seslenmesi partnerinin kendi hayatına son vermiş olabileceğini düşündürüyor.

 

Anna of the North – Dream Girl

Norveçli elektro-pop/dream-pop sanatçısı Anna of the North’un ikinci albümünün isim şarkısı olan Dream Girl, giderken kalbini de alıp götürdüğünü söylediği eski partnerine yazılmış. Sanatçı, her ne kadar ayrılığın ardından kendisini daha iyi hissetse de hala partnerinin hayallerindeki kız olduğunun hayalini kurduğunu söylüyor.

 

No Land – Yüzerdik

Azeri, İranlı ve Türk sanatçıların beraber kurduğu çok kültürlü müzik topluluğu No Land’in ilk albümünde bulunan Yüzerdik adlı parçada sanatçı eski partneriyle olan anılarını hatırlıyor ve eski partnerinin ona hala eskisi gibi gülebilmesinin, eskisi gibi bakabilmesinin mümkün olup olmadığını sorguluyor.

 

Michelle Gurevich – Good Times Don’t Carry Over

Kanada’ya göç etmiş Rus bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Michelle Gurevich yaptığı lo-fi müzikte de Rusya’nın müzik geleneğinden oldukça ilham alıyor. Partneriyle tanıştığı akşamı anlatan Gurevich, sabahında partnerini yanında görememenin onun kalbini ne kadar kırdığını söylüyor ve güzel zamanların da aynı bu şekilde insanı bırakıp gittiğini dile getiriyor.

 

Stevie Ray Vaughan – Life Without You

Blues tarihinin en ikonik gitaristlerinden biri olan Vaughan Life Without You’da içindeyken kıymetini bilemediği bir ilişkisini anlatıyor. Ayrılığın yaşattığı acıyı aşmak için daha çok güne ihtiyacı olduğunu söyleyen sanatçı, yıllar sonra aynaya baktığında bile kendisinde partnerinin eksikliğini gördüğünü belirtiyor.

 

Zamansız ayrılıklara dair bunlar ve daha fazla şarkının olduğu oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz ve unuttuğumuzu düşündüğünüz şarkı önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök