Kısa Bulgular

Bağlanma stilimiz romantik ilişkilerdeki tartışmaları nasıl geride bıraktığımızı belirleyebiliyor. 

tartisma sonrasi recover etmek

Romantik ilişkilerde tartışmalardan sonra iyileşebilme becerisi, çatışmayı bitirmek ve çatışmaya bağlı duygu değişimini düzene sokmak olarak tanımlanıyor. Tartışma çözüldükten sonra o tartışmanın içinden çıkmak ve normal düzene dönmek tartışmaların kalıcı bir etki yaratmasının önüne geçiyor. 

Tartışmanın bittiğine dair sinyalleri hem çevreden hem de partnerimizin davranışlarından alıyoruz. Bu sinyalleri aldıktan ve problem çözüldükten sonra partnerle olumlu etkileşimlerde bulunmaktan kaçınmamak önemli bir adım. Karşılıklı olarak sosyal destekte bulunmak bu etkileşimler arasında yer alıyor. Tartışmanın tamamlandığına dair inanç, partnerlerin davranışlarına ve düşüncelerine yansıdığında iyileşme daha da etkili olabiliyor. 

Peki tartışma sonrası iyileşme sürecini etkileyen faktörler neler olabilir? 

Yapılan bir çalışma, bağlanma stilimizin bu konuyla yakından ilgili olduğunu gösteriyor. Güvenli bir şekilde bağlanmak, kişinin duygu ve düşüncelerini düzenlemesine ve dengede tutmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple güvenli bağlanan kişiler tartışma bittikten sonra o konuyu tekrar açmamaya ve davranışlarını düzenlemeye daha yatkın oluyorlar. Güvensiz bağlanan kişiler ise duygularını düzenleme konusunda daha çok zorluk çekebiliyorlar.

Ayrıca güvenli bağlanan bir kişi eğer güvensiz bağlanan bir partnerle birlikteyse, o kişinin tartışma sonrası iyileşmesine de destek olabiliyor. Güvenli bağlanan kişiler tartışmanın etkilerinin yayılmasını ve güvensiz bağlanan kişilerin olumsuz duygulara kapılmasını engelleyebiliyor. İlişkiye sadık olan kişiler partnerlerinin güvensiz bağlanmak gibi geçmişten gelen olumsuz deneyimlerinin etkisini azaltabiliyor. Tartışmalardan iyileşerek ve hatta güçlenerek çıkmak ise o ilişkiden aldığımız memnuniyeti olumlu etkiliyor.  

 

Kaynak: Salvatore, J. E., Kuo, S. I., Steele, R. D., Simpson, J. A., & Collins, W. A. (2011). Recovering from conflict in romantic relationships: A developmental perspective. Psychological Science, 22(3), 376-383. Doi: 10.1177/0956797610397055