Kısa Bulgular

Korkulu kaçınmacı bağlanan kişiler, cinsellik konusunda partnerlerinin isteklerini kendi isteklerinin önüne koyabiliyorlar. 

korkulu kacinmaci kisilerin cinsellige bakis acisi

Romantik ilişkilerde duygu regülasyonu için büyük önem taşıyan bağlanma stilleri, yakınlığın ve duyguların en belirgin yansıması olan seks hayatında da büyük bir rol oynuyor. Güvenli bağlanan kişiler cinselliğin kendisinden ve ona bağlı olarak doğan yakınlıktan daha az rahatsızlık duyuyorlar. Diğer taraftan, güvensiz bağlanan kişiler daha az seks arzusuna sahip olabiliyor ya da daha az seks aktivitesinde bulunabiliyorlar. 

Daha spesifik olarak korkulu kaçınmacı bağlanan kişiler yakın ilişkilerinde kendi duygularını bir kenara itme davranışı gösterebiliyor. Bu duyguları göz ardı etme durumu ise bu kişilerin cinsel hayatlarını etkileyebiliyor ve onların bu konuda daha pasif olmalarına yol açıyor. Yani, o anda bir cinsel birliktelikte bulunmak istemeseler dahi partnerlerinin isteklerine göre hareket edebiliyor ya da kendi isteklerini daha arka plana koyup “sorulmadıkça” dile getirmeyebiliyorlar.

Bu kişiler genel olarak yakın ilişkilerden kaçınıyor gibi gözükse de, söz konusu cinsellik olduğunda birden çok partnere sahip olabiliyorlar. Araştırmalar bu durumun korkulu kaçınmacı kişilerin kaygılı yanıyla bir ilgisi olabileceğini söylüyor. 

Bu sonuçlar korkulu kaçınmacı bağlanma stiline sahip olan kişilerin sekse bakış açılarının onların hem kaçıngan tarafından hem de kaygılı tarafından oldukça etkilendiğini gösteriyor.

 

Kaynak: Favez, N., & Tisso, H. (2019). Fearful-avoidant attachment: A specific impact on sexuality? J Sex Marital Ther. 45(6): 510-523. doi: 10.1080/0092623X.2019.1566946