Kısa Bulgular

Partnerimizin duyarlılığı uykumuzu nasıl etkiliyor?

5. kisabulgu_storykapak-yakiniliskiler-29

Günlük hayatımızdaki birçok faktör uyku kalitemizi etkileyebiliyor. Bunlardan biri de partnerimizle ilgili düşüncelerimiz. Algılanan partner duyarlılığı, partnerimizin bizi ne derecede anladığı, onayladığı ve bizimle ne kadar özenle ilgilendiği ile ilgili bir kavram. Ayrıca, partnerimizle birbirimize karşı ne kadar destekleyici olduğumuza ilişkin düşüncelerimizi de kapsıyor.

Peki bu bu algımız uykumuzu nasıl etkiler? Bunu araştıran bir çalışmada, katılımcılara ilk olarak partnerlerinin kendilerine ne kadar değer verdiğini düşündükleri soruluyor. Katılımcılar ayrıca kendi uyku kalitelerini de değerlendiriyorlar. Daha objektif bir değerlendirme yapılması amacıyla, bir grup katılımcının uyku kalitesi aktigrafi ile de ölçülüyor. Katılımcıların stres seviyesi ve depresyon semptomlarına da bakılıyor.

Sonuçlara göre, algılanan partner duyarlılığının yüksek olması, stres seviyesi ve depresyon semptomlarını azaltarak uyku kalitesinin yüksek olduğunu düşünmemizi sağlıyor. Aktigrafi ile ölçülen uyku kalitesinde de benzer değişimler gözlemleniyor. Yani, partnerimizin duyarlı olduğunu hissettiğimiz zaman stresimiz azalıyor ve dolaylı yoldan uyku kalitemiz artıyor.

Kısacası, partnerimiz birçok şeyin yanında fizyolojimizi de etkiliyor!

Kaynak: Selcuk, E., Stanton, S. C., Slatcher, R. B., & Ong, A. D. (2017). Perceived partner responsiveness predicts better sleep quality through lower anxiety. Social Psychological and Personality Science8(1), 83-92.