Kısa Bulgular

Mutsuz olduğumuz ve isteklerimizin yerine getirilmediğini hissettiğimiz bir ilişkide kalmayı neden seçeriz?

12. kisabulgu_yakiniliskiler-01

Araştırmalar, bu durumun iki sebebi olduğunu söylüyor.

1- İçinde olduğumuz ilişki için fazlasıyla yatırım yapmış olmamız (zaman, emek, duygular gibi)

2- Potansiyel başka bir partnerin var olmaması ya da yalnız kalma düşüncesinin o kadar da çekici gelmemesi.

Her iki sebep de aslında diğer kişiyle yani partnerle ilgili olmaktan ziyade, kişinin kendi benliğiyle alakalı. Peki kişilerin kendileri için değil de partnerlerinin “hatrı” için ilişkide kalmayı seçtiği durumlar olabilir mi?

Yapılan bir araştırma, kişilerin ilişkide kalma ya da ilişkiyi bitirme kararını sadece kendilerini düşünerek değil, partnerlerinin ilişkiye olan bağımlılıklarını gözeterek aldıklarını ortaya koyuyor. Kişiler, ilişkiyi bitirmeyi ne denli arzuladıklarından ya da ilişkide kendi ihtiyaçlarının ne derece karşılandığından bağımsız olarak, partnerlerinin ilişkiye fazlasıyla bağımlı olduklarını hissettikleri bir durumda ilişkiyi bitirmemeyi tercih ediyor. Buna göre, insanlar, söz konusu yakın ilişkileri olduğunda kendi çıkarlarını sanıldığı kadar çok gözetmiyorlar.

Kaynak: Joel, S., Impett, E. A., Spielmann, S. S., & MacDonald, G. (2018). How interdependent are stay/leave decisions? On staying in the relationship for the sake of the romantic partner. Journal of Personality and Social Psychology, 115 (5), 805-824.