Kısa Bulgular

Kendimizi tehlikeye atacağımızı bile bile diğer insanlara yardım eder miyiz?

1. kisabulgu_storykapak-yakiniliskiler-01

Araştırmalara göre, insanların kendi güvenliklerini tehlikeye atıp başkalarına yardım etme davranışları amigdala ile yakından ilgili.

Amigdalanın en çok öne çıkan işlevlerinden biri de tehditlere verilen yanıtları kontrol etmek. Bir tehdit altındayken yanımızda korunma ihtiyacı olan birisi varsa kendimizi riske atıp onu korumaya çalışmak da aslında sıkça görülen bir davranış. Böyle durumlarda salgılanan oksitosin amigdalayı etkileyerek kendi güvenliğimizden çok başkalarını düşünmemize neden olabiliyor. Bu davranışı daha sık gösteren kişilerin amigdalalarının diğer insanlara kıyasla daha büyük olduğu bulunuyor. Yardım davranışını daha fazla gösteren bu kişiler başkalarının korkularına karşı da daha iyi empati yapabiliyor. Üstelik bu etki sadece tanıdıklarımız ve sevdiğimiz insanlar için değil, tanımadığımız insanlar için de geçerli!

Kaynak: Marsh, A. A., Stoycos, S. A., Brethel-Haurwitz, K. M., Robinson, P., VanMeter, J. W., & Cardinale, E. M. (2014). Neural and cognitive characteristics of extraordinary altruists. Proceedings of the National Academy of Sciences, 111(42), 15036-15041.