Kısa Bulgular

İyimser olmak fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

14. kisabulgu_yakiniliskiler12-12

İyimserlik bir olay karşısındaki olumlu beklentiler içinde olma durumuna deniyor. Çoğunlukla önerilen “iyimserlik ve kötümserlikte tam ortada bulunma” durumunun aksine,araştırmalar iyimser olmanın kanser gibi ruh halinden de etkilenen fiziksel hastalıklara karşı iyi geldiğini gösteriyor. Bunun dışında acıyla başa çıkma ve kardiyovasküler iyilik halimiz de hayata iyimser bakmamızdan olumlu etkileniyorlar. AIDS ve diğer kronik hastalıklara karşı da bu olumlu etkiyi görmek mümkün.

İyimserliğin fiziksel hastalıklara tam olarak nasıl iyi geldiğini henüz bilemesek de, iyimser hastalar aylar ve yıllar sonra kendilerinin çok daha iyi bir durumda olacaklarını öngörüyorlar. Hayata karşı minnettarlıklarını daha fazla dışa vuruyorlar ve çektikleri acının da bir anlamı olduğunu düşünüyorlar.

Hepimiz psikolojik ve nörobiyolojik faktörlerin birbirlerini fazlasıyla etkilediği bir sistem içerisinde yaşıyoruz. Yani, modumuzu yüksek tutarak zorlu pek çok hastalığın üstesinden gelebilmemiz aslında mümkün!

 

Kaynak: Rasmussen, H. N., Scheier, M. F., & Greenhouse, J. B. (2009). Optimism and physical health: A meta-analytic review. Annals of Behavioral Medicine, 37(3), 239-256.