Yakın İlişkiler Öneriyor

Şarkılarla Yalnızlık

2cdb2550c0dd1afff7540ea20bc00a76.1000x1000x1
Thom Yorke – Suspiria (2018)

Yalnızlık hemen hemen herkesin hayatında en az bir kere yoğun olarak hissettiği bir duygu. Birçoğumuz – hissettiğimiz her türlü duygumuzda olduğu gibi – yalnızlığımızı tanımlamak, anlamak ve aslında biraz olsun iyileştirebilmek için de müziğe dönüyoruz. Biz de bu yazımızda sizlere yalnızlık hakkında yazılmış şarkıları derledik.

The Alan Parsons Project – Shadow of a Lonely Man

İngiliz progressive rock grubu The Alan Parsons Project’in 1978 çıkışlı Pyramid albümünde yer alan bu şarkı, sanatçının kendisiyle ilgili söylenen bütün güzel sözlere rağmen kendisini yalnız hissetmesini ele alıyor. Yıllar önce olduğu hırslı, enerjik ama yine de yalnız insanın kendini daha da yalnız hisseden gölgesine dönüştüğünü söyleyen sanatçı, umudu bitene kadar dayanmaya devam edeceğini söylüyor.

Dan Auerbach – King of a One Horse Town

The Black Keys grubunun müzik yapmaya ara verdiği dönemde diğer çalışmalarıyla gündeme gelen gitarist Dan Auerbach’ın solo albümü Waiting on a Song da aynı döneme rastlıyor. Yine bu albümde yer alan King of a One Horse Town güvenli hissettiği küçük, yalnız bölgesini terk etmeye korkan bir insanın gözünden yazılmış. Sanatçı, kendi küçük dünyasının (tek atlı kasabasının) kralı olduğunu ama aslında sorunları olmadığına dair kendisini kandırdığını söylüyor.

MFÖ – Yalnızlık Ömür Boyu

Anadolu rock’ın en önemli müzik hareketlerinden biri olan Mazhar-Fuat-Özkan’ın ilk stüdyo albümü Ele Güne Karşı Yapayalnız büyük oranda romantik bir yalnızlığı ele alıyor. Grubun solisti Mazhar Alanson’un yazdığı Yalnızlık Ömür Boyu da söz konusu ilişkisinin olumlu ya da olumsuz devam etmesinden bağımsız olarak günün sonunda sanatçının hep yalnız hissedeceğine olan inancını anlatıyor.

The War On Drugs – Knocked Down

Knocked Down, Dylanesk tarzlarıyla bilinen The War On Drugs’ın 2017’de yılın Grammy ödülünü kazanan rock albümü A Deeper Understanding’de yer alıyor. Knocked Down aslında yalnızlığın daha az bahsedilen arka yüzünü anlatıyor. Ne zaman sevmeye çalışsa beceremediğini anlatan sanatçı, kendi kendisini hapsettiği yalnızlık zindanından ne kadar çabalasa da kaçamadığını söylüyor.

Kid Cudi – Wounds

Ruh sağlığı sorunlarının popüler müzikteki görünürlüğünün artması konusunda önemli bir rol oynayan Kid Cudi’nin Wounds isimli şarkısı Passion, Pain & Demon Slayin’ albümünün üçüncü “perde”si olan Niveaux de l’Amour’da (Sevginin Aşamaları) bulunuyor. Cudi, dinleyicilerine olmak istedikleri benliklerine ulaşamadıklarında ve güçsüz olduklarını hissettiklerinde yaralarını sarmaya kendilerinden başlamalarını tavsiye ediyor. Sanatçı, insanlara yardım istememeyi öğütlemenin aksine insanların yardım alırken de aktif bir şekilde kendi yaralarını sarmaya devam etmesini teşvik etmeyi amaçladığını şarkı içinde belirtiyor. Wounds, aslında yalnızlık da dahil olmak üzere insanın zihnindeki taşları günün sonunda yine kendisinin aktif olarak çabalamasıyla kaldırabileceğini ele alıyor.

Nil Karaibrahimgil – Yalnız Kalpler de Atarlar

Nil Karaibrahimgil’in eşi Serdar Erener’le Nil Nehri kıyısında evlenmeden bir sene önce çıkardığı albümü Nil Kıyısında’nın hakim temalarından biri de yalnızlık. Yalnız Kalpler de Atarlar isimli şarkısında Karaibrahimgil, romantik yalnızlığı kendine özgü naif bir dille işliyor ve kendisini yalnız hisseden bir öğretmenin ağzından konuşuyor.

Thom Yorke – Suspirium

Ünlü yönetmen Luca Guadagnino’nun 2018 yılında yarattığı Suspiria, aynı isimli kült filmin yeniden yapımı. Guadagnino, Suspiria’nın müzikleri için de Radiohead’in solisti Thom Yorke ile çalışmıştı. Filmi izledikten sonra insanı uzun süre takip eden bu şarkılar, filmin insanı sürekli diken üstünde tutan atmosferiyle oldukça iyi eşleşiyor. Bu şarkılar arasında en çok dikkat çeken ve aslında rahatsız eden parçalardan biri olan Suspirium bir vals müziği olarak başlıyor. Yorke şarkıda – filmle de paralel bir şekilde – ne kadar dans ederek kafasını dağıtmaya çalışsa da onu yalnız hissettiği huzursuz yarınların beklediğini anlatıyor.

Placebo – English Summer Rain

İngiliz alternatif rock grubu Placebo, şarkılarında ruh sağlığı, cinsiyet normları, bağımlılıklar gibi konuları işlemeleriyle biliniyor. English Summer Rain’de de romantik bir yalnızlık hissi anlatılıyor. Ayrılık sonrası partneriyle ne kadar uzaklaştıklarını anlatan Brian Molko, kendisini asla terk etmeyen bir yalnızlık hissinin kapladığını söylüyor. Bu yalnızlık hissini de İngiltere’nin hiç değişmeden çok uzun süreler boyunca yağan yaz yağmurlarına benzetiyor.

Adamlar – Benden Bana

Şarkılarında mecazlarla yüklü bir dil kullanan indie rock grubu Adamlar’ın son albümü Dünya Günlükleri’nde bulunan Benden Bana’da listemizdeki diğer şarkılardan farklı olarak daha toplumsal bir yalnızlığa işaret ediyor. Grubun solisti Tolga Akdoğan, kendisini anlatamadığını, bu durumdan usandığını ve huzursuz olduğunu anlatıyor.

SZA – 20 Something

Şarkılarında terk edilme ve nostalji gibi temalara çok sık yer veren R&B sanatçısı SZA Ctrl albümünün kapanış şarkısı 20 Something’de de yirmili yaşlarındaki insanların çok sık hissettiği yalnızlık ve sosyal belirsizliği yoğun bir dille gözler önüne seriyor. Sanatçı, romantik ilişkilerine de arkadaşlık ilişkilerine de hakim olan belirsizlik ve geçicilik hissinden duyduğu rahatsızlığı anlatıyor ve yirmili yaşlarında olup benzeri şeyler hisseden bütün insanların bu histen kurtulabilmesini temenni ediyor.

 

Bu şarkıların ve daha fazlasının bulunduğu çalma listemize aşağıdaki Spotify linkinden ulaşabilirsiniz, yalnızlığa dair kaçırdığımız sayısız şarkıyı listemize ekleyebilmek için de önerilerinizi bekliyoruz!

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök