Profesyonel İlişkiler

Sosyal İzolasyon Döneminde Çalışma Hayatını Evden Sürdüren Ebeveynler İçin 7 Öneri

Picture2

Koronavirüs salgını sebebiyle birçok şirket, home-office çalışma düzenine geçti. Okulların kapanması ve çocukların evden eğitime devam etmesiyle aileler tüm günlerini evde beraber geçirir oldu. Bu durum, çalışma hayatını evden devam ettiren ebeveynler için birtakım sıkıntılar yaratabiliyor. Evde geçirdiğiniz süreçte, iş yaşantınızla çocuklarınızla geçirdiğiniz vakti dengeleyebilmeniz için birkaç önerimiz var.

1. Takviminizi Oluştururken Yaratıcı Olun

Eğer evde sizinle birlikte yaşayan bir başka yetişkin varsa takviminizi karşılıklı olarak hazırlayın. Çalışma saatlerinizi ve çocuklarınıza ayıracağınız vakti dengelemek için günü belli saatlerden bölerek zaman grupları oluşturun. Hangi zaman grubunda kimin çocuklarla ilgileneceğine ve kimin çalışacağına birlikte karar verin. Örneğin; sabah erken kalkabilen biriyseniz, çocukların uyanma saatine kadar kendi işinizi halledebilir ve gün içinde partnerinizle iş bölümü yapabilirsiniz. Mesai saatinden sonrasını ise işlerini tamamlaması için partnerinize ayırabilirsiniz.

2. Müdürünüze Karşı Açık Olun

Çocuklarınızla ilgilenebilmek için gün içindeki çalışma düzeninizi değiştirmeniz gerekebilir. Bunu yapmadan önce mutlaka müdürünüzle konuşun ve mümkünse ona durumunuzu açıklayın. Bu durumun kişisel olmadığını ve tüm dünyanın bu süreçten geçtiğini vurgulayın. Açık iletişim kurmanın herkes açısından en verimlisi olduğunu unutmayın.

3. Rutininize Bağlı Kalın

Günlük bir rutin oluşturup bu rutine bağlı kalmak yaşadığınız değişiklikle ve değişimin getirdiği stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır. Kendinize bir takvim oluşturun. Takviminize çocuklarınızın da günlük planlarını ekleyin ve bu takvimi onlarla paylaşın.

Picture1

4. Bölünmenizi Engellemek İçin Ayrı Çalışma Alanları Yaratın

Çalışırken sıkça bölünmek odaklanmanızı ve motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumu önlemek için, kendinize ayrı bir çalışma alanı yaratın. Eğer evde çocuklarla ilgilenebilecek başka bir yetişkin varsa, o çocuklarla ilgilenirken siz de farklı bir odaya geçip çalışabilirsiniz. Her iki taraf da çalışıyorsa, dönüşümlü olarak bu görevi üstlenebilirsiniz. Eğer çalışmak için kullanabileceğiniz ayrı bir odanız yoksa, evdeki bir bölümü çalışma alanınız olarak belirleyin. Bu alan mutfak masanız veya oturma odanızdaki bir koltuk olabilir. Çalışırken sürekli olarak bu alanı kullanın ve bunu çocuklarınıza açıklayın. Ayrıca dış sesleri engelleyen kulaklıklar da bölünmemeniz için oldukça yardımcı olacaklardır.

Evdeki tek yetişkin iseniz, bilgisayarınıza veya çalışma alanınızdaki bir duvara “Dur” işareti asabilir; bu işaret asılıyken konuşulmaması gerektiğini çocuklarınıza anlatabilirsiniz. Hatta bu işareti çocuklarınızla birlikte tasarlayabilirsiniz.

5. Çocuklarınıza Seçim Yapabilmeleri İçin Alan Tanıyın

Çocuklarınıza yapacakları aktiviteleri seçmek veya kendilerine atıştırmalıklar hazırlamak konusunda alan tanıyın. Böylelikle kendi bağımsızlıklarını kazanabilir ve çalışırken sizi daha az rahatsız edebilirler. Çocuklarınız yaşça daha küçüklerse, gün içinde tüketecekleri yiyeceklerini bir gün öncesinden hazırlayabilir ve ulaşabilecekleri bir yere bırakabilirsiniz.

6. Çalışma Arkadaşlarınızla İletişim Kurun

Her şeyi planlasanız ve tüm önlemleri alsanız bile, anlık bir durumdan ötürü çalışırken bölünebilirsiniz. Toplantı esnasında çocuklar arasında bir tartışma çıkabilir veya çocuğunuz görüntülü konuşmanızı bölebilir. Çalışma arkadaşlarınızla içinde bulunduğunuz durumu paylaşırsanız çok daha anlayışlı olacaklardır. Unutmayın, yaşadığınız kişisel bir süreç değil; hemen herkes aynı süreçlerden geçiyor. Muhtemelen birçoğu sizinle aynı sıkıntıları paylaşıyordur. Toplantı öncesinde diğer katılımcıları çocuklar konusunda uyarmak ve toplantı esnasında mikrofonunuzu kapatıp yalnızca konuşurken açmanız size yardımcı olacaktır.

7. Hem Çocuklarınızla Geçireceğiniz Hem de Yalnız Kalacağınız Molalar Planlayın

Sabahın erken saatlerinde veya akşam çocuklar uyuduktan sonra birkaç saat çalışmak, size gün içinde mola verme imkanı tanır. Bu molaları çocuklarınızla birlikte farklı aktiviteler yaparak geçirebilirsiniz. Molalarda tüm ilginizi çocuklarınıza vermeniz, onların da çalışmak için ayırdığınız zamanı daha kolay atlatmalarına yardımcı olur. Molalarınızı planlarken kendinize de vakit ayırmayı unutmayın. Evde birden fazla yetişkin varsa dönüşümlü olarak çocuklarla ilgilenebilir veya kendinize zaman ayırabilirsiniz. Tek ebeveyn iseniz de gündüz erken saatleri veya gece geç saatleri aynı şekilde kullanabilirsiniz.

 

Yazan: Sena Kirezçik

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

İlgili yazımız için:

Kaynak: https://www.themuse.com/advice/work-from-home-kids-coronavirus