Kısa Bulgular

Hayat önceliğimizi maddiyata odaklamak iyilik halimizi olumsuz etkiliyor.

26. maddiyata önem vermek olumsuz etkiliyor

Bir araba, bir telefon ya da bir ayakkabı… Para biriktirerek ulaşmayı hedeflediğimiz bu nesnelerin bizi mutlu edeceğini düşünüyoruz. Peki bu hedefler gerçekten de iyilik halimizi artırıyor mu?

Araştırmacılar, daha önce yapılmış çalışmaları derleyerek, maddi hedeflerin kişinin iyilik halini nasıl etkilediğini inceliyorlar. Sonuçlara göre, maddi hedeflerini daha ön plana alan kişilerin iyilik hallerinin, diğerlerine kıyasla daha düşük olduğu bulunuyor. Bu durumun olası sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor: 

    1. Sürekli olarak yetersiz hissetme: Her gün yeni bir ürünün çıkması, gündemi sürekli takip etmemize neden oluyor. Yeni ürünleri satın alsak dahi, her an “daha da yenisi” çıktığından dolayı ürünlerin tamamına sahip olamıyoruz. Böylece, gündemi bir türlü yakalayamadığımızı ve yetersiz olduğumuzu düşünüyoruz.  
    2. Kendimizi başkalarıyla karşılaştırma: Maddi hedefleri ön plana aldığımızda yeni ürünleri satın alsak dahi, her zaman daha fazlasına sahip olan kişilerle kendimizi karşılaştırıyoruz. Çünkü daha fazlasına sahip olan kişilerin, daha mutlu olduklarını varsayıyoruz. Dolayısıyla, sahip olamadıklarımızı düşünüp kendimizi daha da mutsuz hissedebiliyoruz. 
    3. Kendimizle çelişme: Maddi hedefleri ön plana aldığımızda, hayat standartlarımızı da maddi durumumuza göre belirlemeye başlıyoruz. Hedeflerimizin tamamına sahip olamayınca da standartlarımızın gerisinde kaldığımızı düşünüyoruz. Gerçek benliğimiz ve idealimizdeki benlik arasında bir fark oluşuyor ve kendimizle çelişiyoruz. Bu durum ise, depresyon ve anksiyeteye yol açabiliyor. 

 

Bu üç madde gösteriyor ki, maddiyata dayalı o “mükemmel” hayatı hedeflemek bize hiç de iyi gelmiyor. Aksine, daha kötü hissetmemize yol açabiliyor. Bu nedenle de maddi hedefleri bir amaç değil de araç haline getirmemiz bizim için daha iyi oluyor.

 

Kaynak: Dittmar, H., Bond, R., Hurst, M., & Kasser, T. (2014). The relationship between materialism and personal well-being: A meta-analysis. Journal of Personality and Social Psychology, 107(5), 879–924. https://doi.org/10.1037/a0037409