Profesyonel İlişkiler

Uzaktan Çalışma Rehberi

4e273b1bba0c4ef3999302906f3ff9d8

Uzaktan çalışmak ofiste çalışmaktan daha esnek olsa da bu durum bazen kişilerin üzerinde bir baskı kurabilir. Kişiler normalde yapıldığından daha çok iş bitirme gereksinimi hissederek “zaten evden çalışıyorum, rahat bir durum bu” yanılgısına kapılma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle yanınızda size yemek yemek, ufak bir ara vermek gibi molaları hatırlatacak biri yok ise iş-yaşam dengesini kurmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

Peki bunu düzenlemek için neler yapabilirsiniz?

Bir plan oluşturun. İş yerindeymiş gibi kendinize çalışma ve dinlenme saatleri oluşturun ve buna elinizden geldiği kadar uyum sağlayın. Bu saatleri oluştururken kendinize dinlenmek ve enerjinizi toplamak için yeterince vakit tanıdığınızdan emin olun. Çevrimdışı olacağınız saatleri iletişim araçlarından durumunuzu güncelleyerek birlikte çalıştığınız kişilere belirtin. 

Dinleneceğiniz saatler için ayrıca planlar oluşturun. Çalışmadığınız saatlerde ne yapacaksınız, bir arkadaşlarınız ile haberleşmek, pilates dersine mi katılmak gibi planlar yapıp onlara sadık kalmak işten gerektiği zamanlarda uzaklaşmanız için bir motivasyon olabilir.

Ofiste çalışırken, hatta çoğu zaman ofise giderken sürekli bir koşuşturma içindeyiz, evdeyken hazırlanmak ve bir yerden bir yere gitmek için geçirdiğiniz vakti kendinize çeki düzen vermek, güzel bir kahvaltı etmek ya da yaşama alanını geliştirmek için kullanın. Bu sizin zihnen uyanmanıza ve güne  hazır olmanıza da yardımcı olacaktır. Çalıştığınız alanı yaşadığınız alan ile iç içe kullanmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Olabildiğince önceden belirlediğiniz bir oda ya da bir masa ve çevresi, ya da sadece çalışmak için belirlediğiniz bir alanda çalışmaya çalışın. Bu alanı sadece çalışmaya adamak çalışırken işe, dinlenirken de dinlence aktivitelerine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yazan: İlayda Deringör

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: https://www.owllabs.com/blog/remote-work-life-balance