Yakın İlişkiler Öneriyor

Şarkılarla Ayrılık Sonrası Yas Süreci

Lorde_LP_Cover_Final_Web_2400-1497296589-828x536

Her ne kadar ayrılıklarımız da ilişkilerimiz kadar biricik ve bize ait olsa da hemen hemen hepimizin ayrılık sonrası hissettiği bazı ortak şeyler var. Biz de bu yazımızda inkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme olarak beşe ayrılan ayrılık sonrası yas sürecinin her aşamasını ikişer şarkıyla anlatmaya çalıştık.

  1. İnkâr

Solange – Losing You

Beyonce’nin küçük kardeşi Solange’ın Blood Orange’la beraber yarattığı Losing You, bir yandan ayrıldığı partnerinin kendisini istemeye devam etmesini dilerken bir yandan da kendisini partnerini aştığına ikna etmeye çalışıyor. Sanatçı, şarkı boyunca inkar halinde olan ve ayrılık sonrası duygularıyla henüz barışık hale gelememiş bir üslup kullanıyor.

Vega – Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı

Türk alternatif rock grubu Vega’nın en popüler şarkılarından biri olan şarkı, grubun 2002 yılında çıkan Tatlı Sert albümünde yer alıyor. Sanatçı, ayrılık sonrası her sabah partnerinin yanı başında uyanacağını düşünüp her sabah hayal kırıklığına uğramasını anlatıyor.

2. Öfke

Lorde – Hard Feelings/Loveless

Lorde’un hem eleştirmenlerden hem de dinleyicilerden oldukça beğeni toplayan 2017 çıkışlı dream pop albümü Melodrama’da yer alan Hard Feelings/Loveless, iki bölümden oluşuyor. Şarkının ilk bölümü Hard Feelings’de ayrılık sonrası sürecini daha sakin bir dille anlatan sanatçı, şarkının ikinci bölümü Loveless’ta ise çok daha agresif ve öfkeli bir dil kullanıyor. Şarkının bölümler arası değişiminden de bu duygusal geçişi hissetmek mümkün; birinci bölüm sakin ve huzurlu ilerlerken ikinci bölüm ise çok daha endüstriyel ve vurucu bir sese sahip.

Dolu Kadehi Ters Tut – Beni Yordun

2014 yılında bir araya gelen bu rock ikilisi Türkiye’de bağımsız rock’ın en önde gelen seslerinden biri. Şarkı; partnerine onu bıraktığı için kızgınlığını, içinde bulunduğu duygusal durum için partnerini suçlayan bir dille ele alıyor.

3. Pazarlık

Ed Sheeran – LEGO House

İngiliz pop sanatçısı Ed Sheeran’ın ilk albümü +’ta yer alan LEGO House’un klibinde Harry Potter serisinde Ron’a hayat veren Rupert Grint’i izliyoruz. Sheeran, partneriyle ilişkisini Lego’dan yapılmış bir eve benzetiyor. Kendisi bu analoji üzerinden ilişkileri inşa etmenin zaman aldığını ancak yıkmanın çok kolay olduğunu anlatıyor. Şarkının köprü bölümünden sanatçının ilişkiyi tamir etmek için uğraşlarının tek taraflı olduğunu anlamak mümkün.

Model – Antidepresan Gülümsemesi

Model’in ayrılık sonrası yas sürecinin her aşamasını birer şarkıyla anlattığı albümü Levla’nın Hikayesi bugünkü yazımızın konusu için biçilmiş kaftan adeta. Albümün üçüncü şarkısı olan Antidepresan Gülümsemesi, yas sürecinin üçüncü aşaması olan ilişkiyi “kurtarmak” için partnerle pazarlık etme ve tekrar bir araya gelmek için çabalama durumunu dile getiriyor.

4. Depresyon

Zara Larsson – Only You

İsveçli pop sanatçısı Zara Larsson’ın 2017 çıkışlı albümü So Good’da yer alan Only You, ayrılık sonrası hala acı çeken ve herhangi bir şey yapmakta zorlanan birinin gözünden anlatılıyor. Sanatçı, duş almak veya yataktan kalkmak gibi kolay gözüken günlük aktiviteleri dahi yapmakta zorlanmasını partnerine duyduğu özlemle ilişkilendiriyor.

Nilipek. – Son Mektup

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunu olan Nilipek’in Bir Aşk İki Hayat filmi için yazdığı Son Mektup, sanatçının devam edemeyeceğini anladığı ancak yine de partnerine karşı yoğun duygular beslemekten kendisini alıkoyamadığı bir ilişkinin bitişini ele alıyor.

5. Kabullenme

Frank Ocean – Godspeed

Blonde, Pitchfork başta olmak üzere birçok müzik yayını tarafından 2010’ların en önemli albümü olarak gösterilir. Sanatçının ilk aşkından başarısız ilişkilerine, depresyonla baş etme yollarından kendisiyle olan ilişkisine kadar hissettiği her türlü duyguyu keşfetme hikayesi anlatılır. Albümün sondan ikinci şarkısı olan Godspeed’de albümün sonuyla gelen duygusal kabullenişi gözlemlemek mümkün. Oldukça olgun bir ayrılığı anlatan Ocean, her ne kadar romantik bir ilişki sürdürememiş olsalar da partnerinin onun için hep kıymetli olacağını dile getiriyor.

Şebnem Ferah – Hoşçakal

Şebnem Ferah’ın 2005 çıkışlı albümü Can Kırıkları’nın kapanış şarkışı olan Hoşçakal, sağlıklı bir şekilde vedalaşabilmeyi ele alıyor. Partneriyle olan ilişkisinin kendisiyle olan ilişkisini zedelediğini söyleyen Ferah, veda ediyor olsalar da partnerini hep seveceğini ve anısının hep onunla kalacağını belirtiyor.

 

Bu şarkılar ve daha fazlasının bulunduğu “Ayrılık Sonrası Yas” playlistimizi Spotify’dan takip edebilirsiniz!

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök