Profesyonel İlişkiler

Liderlerin Yaptığı 5 Basit Hata ve Çözümleri

0209_edited

Liderler bazen farkında olmadan birlikte çalıştıkları kişileri korkutacak ve kararlarını korku ile almalarını sağlayacak bazı şeyler yapabiliyorlar. Oysa korku, çalışanları motive etmiyor hatta yaratıcılıklarını ve paylaşım isteklerini olumsuz etkiliyor. Bu durumda liderlerin çoğunlukla fark etmeden sergiledikleri ürkütücü tutumu değiştirmeleri iş verimi açısından çok faydalı olabilir. Biz de bu yazımızda sizin için bu bilinçsiz davranışlardan 5 tanesini ve çözüm yollarını yazdık. 

  1. Çözümler Sunarak Yardım Etmek: Çalışanlarınıza sürekli neler yapmaları gerektiğini söylemek yerine sorunlarla ilgili kendilerinin düşünüp harekete geçmesi için onları teşvik etmelisiniz.
  2. Paylaşım ve Kanıtlamaya Yönelik Toplantılar: Düzensiz ve kafa karıştırıcı toplantılar yerine kısa, çalışanların taleplerini karşılamaya yönelik toplantılar daha verimli olacaktır. 
  3. Dostluk Kurmadan Geri Bildirim Vermek: Eğer aranızda samimiyet yoksa statü farkı sizden gelen dönütlerin çalışanlarınızı korkutmasına sebep olabilir. Net geri bildirimler yerine “Peki ya şöyle olsa?” gibi uzlaşmacı kalıpları kullanabilirsiniz.
  4. Sonuçlar Yerine Problemlere Odaklanmak: “Sorun ne?” veya “Neden böyle bir sorun yaşıyorsun?” demek yerine “Ulaşmak istediğin sonuç nedir?” ve “Bunu nasıl başarabiliriz?” gibi sorular çalışanlarınızı daha iyi hissettirecektir. 
  5. Değişimi Yanlış İfade Etmek: Değişim insanlarda bir direncin oluşmasına sebebiyet verebilir. Değişimi insanlara olumsuz şeylerden kurtulacakları olumlu şeyleri artıracak bir şey, yani “gelişmek” gibi sunmalısınız. 

 

Yazan: Beyzanur Arıcan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Comaford, C. (2020, April 27). 5 Mistakes Leaders Unknowingly Make That Scare Their Employees to Death ” Brain World. Retrieved from https://brainworldmagazine.com/5-mistakes-leaders-unknowingly-make-that-scare-their-employees-to-death/?fbclid=IwAR3xbvgc5D2E9r3zFe73PK_U4VaqAELNaFX8uCkxAz4pi9cUFIjVZOr40Vg