Profesyonel İlişkiler

Aşırı düşünmeyi nasıl azaltabiliriz?

cb04c043cfe342c7b967e0d2ce61a79c

İş hayatında sürekli bir koşuşturma ve kargaşa içindeyiz. Bu yoğunluğa rağmen bir durum üzerine defalarca kez düşünüp bundan kurtulamama döngüsü verimli çalışmayı etkileyebilir. Ne farklı olabilirdi, nasıl olsaydı daha iyi olurdu? gibi soruların bir nevi zihnimizde uzun uzadıya dönüp durmasına literatürde aşırı düşünme deniyor. Bu durum aslında zihnimizin olumsuz hislerle başa çıkmasının bir yolu.

Peki bu durumla başa çıkmak için ne yapabiliriz?

1-   Psikologlara göre aşırı düşünme süreci sanıldığının aksine bir planlama yapmaktan veya strateji oluşturmaktan farklıdır. Planlama veya sorunlara çözüm üretmenin aksine aşırı düşünme aktif bir mekanizma değildir. Olayı zihnin tekrar etmesine rağmen bir sonuç bulma çabası taşımaz, dolayısıyla çözümsüz kalan problem kişiye tatminden çok çözümsüzlük ve çaresizlik hissi verir. Sadece bunun bilincinde olmak bile kişinin aşırı düşünmeden çıkmasına yardımcı olabilir.

2-   Araştırmalar dikkat dağıtmanın yardımcı olacağını gösteriyor. Dikkatin aşırı düşünmeden çekilmesi oldukça zor olabilir çünkü düşünsel ve içine çeken bir süreçtir, bu yüzden dahil olabileceğiniz ve olumlu aktiviteler yapmak yardımcı olabilir. Örneğin dinamik egzersizler yapmak veya düşünsel bir oyun oynamak (sudoku,vb.) faydalı olabilir.

3-   Düşüncelerinizle savaşmayın. Kabullenme terapisi belirli duyguları ve durumları bastırmak için harcadığımız enerjinin ters tepebileceğini söylüyor. Bir başka deyişle, o şeyi düşünmemeye çalışmak sadece o şeyi düşünmenize sebep olabilir. Ancak bir durumu sürekli düşündüğünüz gerçeğini tarafsız bir biçimde gözlemleyebilmek kargaşayı azaltmak konusunda size yardımcı olacaktır.

4-   Düşünme diyeti yaparak kendinize bir sınırlama koyabilirsiniz, örneğin, kendinize kafanızı meşgul eden şeyi gerçekten düşünmek için 30 dakika izin verin, böylece günün başka saatlerinde aklınıza geldiğinde bunu düşünmek için kendinize ayırmış olduğunuz süreyi bekleyeceksiniz.

5-   Düşüncelerinizi aklınızda döndürmek yerine bir kağıda yazın. Yazmak organize olmanızı kolaylaştırırken sizi problem ile ilgili bir çözüme de götürebilir. Belki de problem ile karşı karşıya kalmak çepeçevre düşünüp daha önce zihninizde döndürmekten gözden kaçırdığınız şeyleri size sunabilir. Yazmak istemiyorsanız, güvendiğiniz birine danışın.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/sg/blog/out-the-ivory-tower/201905/9-strategies-overcoming-overthinking