Profesyonel İlişkiler

İş Yerinde Yalnız Hissetmenin Etkileri

workplace-loneliness

Günümüzün büyük kısmını iş yerinde geçiriyor olmamız, iş yerinde kurduğumuz ilişkileri psikolojik iyilik halimiz için önemli kılıyor. Ayrıca, iş yerindeki ilişkilerimiz iş performansımızı olumsuz etkileyebiliyor.

672 çalışanın katılımıyla yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre, iş yerinde kendini yalnız hisseden insanların iş performansı diğerlerine göre daha düşük. Bu durumun sebebi olarak ise iş yerinde kendini yalnız hisseden kişilerin çalıştıkları şirkete olan duygusal bağlılığının daha düşük olması gösteriliyor. İş yerindeki yalnızlık hissi, kişilerin iş arkadaşlarına bakışlarını da daha olumsuz bir hale getirerek olası ilişkilerden kaçınmalarına sebep oluyor.  

İçinden geçtiğimiz günlerde her ne kadar evden çalışıyor olsak da iş arkadaşlarınızın duygusal olarak yanınızda ve ulaşılabilir olduğunu hissetmeniz hem zihninize hem de iş performansınıza iyi gelebilir. Ayrıca sizinle birlikte çalışan iş arkadaşlarınızın yalnız hissettiğini düşünüyorsanız onlara vereceğiniz duygusal destekle  iş performanslarını yükseltmeyi deneyebilirsiniz. 

 

Yazan: Beyzanur Arıcan

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Kaynak: Ozcelik, H., & Barsade, S. G. (2018). No Employee an Island: Workplace Loneliness and Job Performance. Academy of Management Journal, 61(6), 2343–2366. doi: 10.5465/amj.2015.1066