Profesyonel İlişkiler

Zor Dönemlerde Başarılı Olmak

sub-buzz-30100-1546642893-1

Daha önce hiç görülmemiş seviyede bir küresel belirsizliğin olduğu bu günlerde çevrenizdeki bazı insanların sizden daha verimli ve olumlu olduğunu düşünebilirsiniz. Bu aslında o insanların yeni tecrübelere daha açık olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Kişilik psikolojisi araştırmalarında en çok kullanılan kişilik sınıflandırma yöntemlerinden biri beş büyük faktör kuramıdır. Bu sınıflandırmaya göre insan karakteri duygusal denge, dışadönüklük, sorumluluk, uyumluluk ve deneyime açıklık’tan oluşur. Araştırmalara göre açıklık yönü kuvvetli olan insanlar yeni ve anlaması zor durumlara daha büyük bir ilgiyle yaklaşıyor.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan deneyler gösteriyor ki yeni tecrübelere açık insanlar aynı zamanda soyut sanat eserlerini veya kompleks oyunları bunların daha basit emsallerine tercih ediyorlar. Aynı zamanda bu kişiler öğretilmek yerine öğrenmeyi tercih ediyorlar. Bütün bunlara sebep olarak ise kafa karıştırıcı, yeni ve belirsiz durumların yeni tecrübelere açık insanlarda korku yerine ilgi uyandırması gösteriliyor.

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

Kaynak: Fayn, K., Silvia, P. J., Dejonckheere, E., Verdonck, S., & Kuppens, P. (2019). Confused or curious? Openness/intellect predicts more positive interest-confusion relations. Journal of personality and social psychology.