Yakın Ebeveynlik Yakın İlişkiler Öneriyor

Çocuklar İçin Kitaplar

cocuklar icin kitap onerileri
Three Reading Girls – Walther Firle

Three Reading Girls – Walther Firle

Bu yazımızda çocuğunuzla beraber okuyabileceğiniz, kimi zaman eğlenceli kimi zaman ise öğretici kitap önerilerimizi bulabilirsiniz. İyi okumalar!

1) Okula Gitmek İstemeyen Zebra – Christine Beigel

Okula Gitmek İstemeyen Zebra

Ah şu haylaz civcivler yok mu! Işıklar sönüp de yatağa girme zamanı geldiğinde, evde kopuyor bir tantana ve başlıyorlar hep bir ağızdan itiraz etmeye.

Ama tüm bu sevimli itirazların bir anda sonunu getirecek bir şey var… Uykudan önce okunacak kısa bir hikâye.

Uykudan Önce Kısa Hikâyeler dizisini oluşturan kitaplarda, civcivlerimin itirazsız yatağa girmesini sağlayan en özel hikâyelerimi paylaşıyorum sizlerle.

(Tanıtım Bülteninden)

2) Okul Vakti Babişko – Dave Hackett

Okul Vakti Babişko

Küçük bir kız, çorabının teki ortalıkta yokken, servise de yetişmeleri gerekirken nasıl babişkosunun hazırlanıp okula gitmesini sağlayabilir ki?

Okula gitme hazırlığı serüvenini tersine çeviren neşeli bir hikâye.

(Tanıtım Bülteninden)

3) Dinozorlar Okula Nasıl Gider – Jane Yolen ve Mark Teague

Dinozolar Okula Nasıl Gider

Ödüllü yazar Jane Yolen, okulda uyulması gereken kuralları, birbirinden güzel dinozor resimleri eşliğinde,  son derece eğlenceli bir dille anlatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

4) Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk – Dr. Lauren Rubenstein

Duygulariyla Arkadas Olan Cocuk - Dr. Lauren Rubenstein

“Kendini tanımak ve duyguların sana ne anlattığını kavrayabilmek, onlarla yakınlaşabildiğinde gerçekleşmeye başlar.

‘Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk’, duyguları bir misafir gibi karşılamayı, tanımayı ve neden geldiklerini anlamayı öğretirken, sadece isimlerini söylemek yerine; onları keşfetmek, hissetmek hatta onlarla arkadaş olmak konusunda çocukları cesaretlendiriyor.

Kitabın şiirsel dili ve renkli illüstrasyonlarıyla çocuklar, anda kalabilmek için gerekli olan duygusal farkındalığı kazanabilecekler. Bu da onların; empati, içgörü ve esneklik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak.

Kitabın ‘Ebeveynlere Not’ bölümünde, duyguların farkına varmak ve anda kalabilmekle ilgili anne ve babalara bilgilendirici pratik aktivite önerileri de yer almaktadır.”

(Tanıtım Bülteninden)

5) Bebekler Nereden Gelirler – Anna Milbourne

Bebekler Nereden Gelirler - Anna Milbourne

“Pipkin aklına hep çok büyük sorular takılan çok küçük bir penguen. Bu kez bebeklerin nereden geldiğini merak ediyor.
Keşif yolculuğunda Pipkin’e eşlik edin ve sevimli mi sevimli hayvan yavrularıyla tanışın.”

(Tanıtım Bülteninden)

6) Harflerin Dansı – Lynda Mullaly

Harflerin Dansi - Lynda Mullaly

New York Times çoksatan yazarı Hunt’tan, etrafına uyum sağlayamadığı için kendisini suçlayan herkese, duygu yüklü, neşe dolu bir roman.

Ally birçok zeki insanı kandırabilecek kadar kurnazdı. O ne zaman baksa, harfler ve kelimeler birdenbire dans etmeye ve iç içe girmeye başlıyorlardı, ancak Ally her yeni okulda bu durumunu gizlemeyi başarıyordu. Etrafındaki herkesin onu olduğundan farklı görmesinden sıkılmıştı, tek isteği farklı olmamaktı ama ne yaşadığını söylemeye çekiniyordu.

Bir gün derslerine yeni bir öğretmen girdi ve Ally’nin kendi hakkında bildiği her şey değişmeye başladı. Sivri dilli Keisha ve bilim düşkünü Albert ile beraber daha önce hayal bile edemeyeceği gerçeklerle karşılaşacaktı. Belki de herkesle aynı olmak, düşündüğü kadar iyi bir şey değildi. Tıpkı “aklın yolu bir” lafını tarih boyunca sorgulatan büyük isimler gibi, Ally de aslında dışarıdan görünenin çok ötesinde.

(Tanıtım Bülteninden)

7) Kaka Yaparken Acıtıyor – Howard J. Bennett

Kaka Yaparken Acitiyor - Dr. Howard J. Bennett

“Dünyada birçok anne babaya yol göstererek, çocukların sağlıklı tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardımcı olan kitap! Ryan tuvaletini yapmaktan çekinir. Çünkü tuvaletini yaparken canının acıyacağından korkmaktadır. Bu yüzden de kakasını tutmaya çalışır ve bu da karın ağrılarına yol açar. İşte bu kitapta Ryan’ın sorunu için çok etkili bir çözüm yöntemi var. Dr. Gold’un anlattığı hikaye ve getirdiği öneriler, Ryan gibi, sizin çocuğunuzu da hem eğlendirecek hem de rahatça tuvaletini yapabilmesini sağlayacak.”

(Tanıtım Bülteninden)

8) Bu Vücut Benim! Ben Ne Dersem O Olur! – Jayneen Sanders

Bu Vucut Benim, Ben Ne Dersem O Olur - Jayneen Sanders

“Bu kitap çocukların cinsel istismarını önlemek amacıyla çocuklarımızı beden güvenliği konusunda bilinçlendirmek ve onlara kendilerini koruma becerisi kazandırmak için hazırlanmıştır.

– Vücut Mahremiyeti
– Özel Bölgeler
– İyi Dokunuş ile Kötü Dokunuş Arasındaki Fark
– Erken Uyarı İşaretleri
– Güvenlik Ağı
– Sır ile Sürpriz Arasındaki Fark gibi, çocukların kendilerini koruyabilmeleri için bilmeleri gereken en temel konular tek tek ele alınıp anlaşılır bir dille açıklanmıştır.”

(Tanıtım Bülteninden)

9) Sana Kek Yaptım – Saniye Bencik Kangal 

Sana Kek Yaptım - Saniye Bencik Kangal

“Akademisyen Anne olarak tanınan Saniye Bencik Kangal’ın ilk çocuk kitabı Sana Kek Yaptım, babaları mutfağa sokuyor, evleri mis kokularla dolduruyor, çocukların başına eğlenceli işler açıyor.

Demir ve Güneş kek yapmayı ve yemeyi çok seviyor. Yine bir gün kek yaparken aksilikler bir türlü peşlerini bırakmıyor! Acaba bunca aksiliğe rağmen kekleri fırına girebilecek mi?

Tema: Kim olduğumuz

Kavramlar ve Anahtar Sözcükler: Aile, akrabalık, toplumsal cinsiyet, sayma becerisi, mutfak sanatı, mutluluk, paylaşmak

Tutum ve Değerler: Hoşgörü, işbirliği, istekli olma, güven

Profil Öğeleri: İletişim kuran, dönüşümlü düşünen”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yeni önerilerimizi beklerken yetişkinler için kitap önerilerimize buradan göz atabilirsiniz.