Profesyonel İlişkiler

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Employee-recognition-1-1

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı birer lider oluyor.

Başarılı liderlerin çalışma stilleri incelendiğinde, her birinde birtakım ortak özellikler görülüyor. Bunlardan ilki ise ekip arkadaşlarıyla sağlam bir ilişki kurmaları. Başarılı yöneticiler takımlarına liderlik ederek problem çözme konusunda bir “yol gösterici” rolü üstleniyor. Çalışanlarını çok yakından kontrol etmek yerine onlara fikirlerini özgürce geliştirebilecekleri ve hata yapabilecekleri bir alan tanıyorlar. Liderler tarafından sağlanan güven ortamı altında, çalışanlar da kendilerini psikolojik olarak güvenli bir alanda hissediyorlar.

İyi bir liderin bir başka özelliği ise oldukça iyi bir dinleyici olması. Bu özellikleri sayesinde ekibini anlayan ve güçlü bir empati yeteneği geliştiren liderler, gerektiğinde kollarını sıvıyarak ekip arkadaşlarına yardım etmekten çekinmiyor. Böylelikle çalışanlarının yaptıkları işe daha hakim olarak onların performanslarını değerlendirirken daha yapıcı ve kariyer hedeflerine hizmet eden geri dönütler verebiliyor.

İyi bir lider, ekibiyle kurduğu iyi iletişim sayesinde ekibin her bir üyesinin rolünü bensimesini sağlayarak ekip için başarılı bir strateji belirleyebiliyor. Her bir üyenin yaptığı işi ve yeteneklerini yakından takip ediyor. Herkesin görüşlerini dinleyerek tüm ekibin ve şirketin yararına karar alır ve kendi ekibini de benzer bir şekilde davranmaya motive ediyor. Kısacası, ekibi ile güvene dayalı sağlam bir iletişim kurabilen kişiler, daha başarılı bir lider oluyor.