Kısa Bulgular

Bir başkasına ilgi duymak, partnerimize karşı hislerimizi nasıl etkiliyor?

23. alternatiflerin ilişkiye etkisi

Bir ilişkide alternatif partnerlere ilgi duymak, genel olarak ilişkiye olan bağlılığın düşük olmasıyla bağdaştırılıyor. Öte yandan, sadakatsizlik de ayrılıkla ilişkilendiriliyor. 

Yapılan bir araştırmada, romantik bir ilişkisi olan kişilerden bir hafta boyunca her akşam partnerlerine gösterdikleri olumsuz ve öfkeli davranışlar hakkında bir anket doldurmaları isteniyor. Katılımcılar ayrıca alternatif partnerlere ne derece ilgi duydukları ve partnerlerinin diğer alternatiflere ne kadar ilgi duyuyor olabileceklerini de değerlendiriyorlar. 

Sonuçlar gösteriyor ki, bir ilişki içerisindeyken başka bireyleri romantik veya cinsel anlamda daha çekici bulan kişiler, partnerlerinin de başkalarına karşı buna benzer hisler beslediğine inanıyor.

İnsanlar, partnerlerinin başkalarına ilgi duyduğunu düşündüğünde partnerlerinin sevgi ve bağlılığını sorgulamaya başlıyorlar. Bu durum da partnere öfke duyarak negatif davranışlarda bulunmaya ve dolayısıyla ilişki içerisinde birtakım sorunlar yaşamaya yol açıyor. Böylece, ilişkiden alınan tatmin de önemli derecede azalıyor.

 

Kaynak: Neal, A. M., & Lemay, E. P. (2017). The wandering eye perceives more threats: Projection of attraction to alternative partners predicts anger and negative behavior in romantic relationships. Journal of Social and Personal Relationships, 36(2), 450–468. doi: 10.1177/0265407517734398