Kısa Bulgular

Telefonumuza ayırdığımız vakit bağlanma stilimizle ilgili olabilir.

21. cep telefonu ve bağlanma stili

Telefonlarımızla geçirdiğimiz süre, yıllar geçtikçe artış göstermeye başlıyor. Birçoğumuz yanımızda telefonumuz olmadığında kendimizi gergin ve kaygılı hissediyoruz. Yapılan çalışmalar, bağlanma figürlerimizle sorunlar yaşadığımızda veya onlara ulaşamadığımızda, yanımızda telefonumuz yokken daha stresli olduğumuzu ve bir an önce telefonlarımıza kavuşmak istediğimizi gösteriyor. Çünkü telefonlarımız sayesinde bağlanma figürlerimizle de iletişim halinde kalabiliyoruz. 

Araştırmalar gösteriyor ki, terk edilme korkusu yaşayan ve kaygılı bağlanan kişiler telefonlarını günlük hayatlarında bağlanma figürleriyle bir iletişim aracı olarak kullanmaya daha fazla meyilli oluyorlar. Kaçıngan bağlanan kişiler ise çevreleriyle mesafeyi korumak adına telefon yerine e-mail üzerinden iletişim kurmayı daha çok tercih ettiklerini ifade ediyorlar. 

Telefon gibi objeleri sevdiklerimizle aramızdaki bağ adına bir araç olarak kullanmanın aslında birçok faydası da bulunuyor: Stresimizi azaltıyorlar, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyorlar, psikolojik sağlığımıza iyi geliyorlar ve çevremizle de daha iyi bağlar kurmamızı destekliyorlar! Öte yandan telefonlar sayesinde çevremizle sürekli iletişim halinde kalabildiğimiz için aslında çevremizle olan bağımızı da güçlendiriyoruz. Ancak, yakın çevremizle yeterli derecede iletişim kurmamız ilişkiden duyduğumuz memnuniyetini arttırırken, çok fazla iletişim kurup onlara adeta bağımlıymış gibi hissetmemiz ilişki memnuniyetimizi düşüyor.

Kaynakça: Konok, V., Gigler, D., Bereczky, B. M., & Miklosi, A. (2016). Human’s attachment to their mobile phones and its relationship with interpersonal attachment style. Computers in Human Behavior, 61, 537-547.