Profesyonel İlişkiler

Evde İş ve İlişki Dengesi Nasıl Kurulur?

WhatsApp Image 2020-04-18 at 22.40.05

Birçok kişinin partneriyle karantinaya girmesiyle birlikte, kişiler birbirlerinin yeni “iş arkadaşları” olmaya başladılar. Ancak bu iş ve ilişki dengesini kurabilmek ve her an yan yanayken yaşanan sorunları çözebilmek çok da kolay olmuyor. Peki bu süreci iyi idare edebilmek için neler yapılmalı?

  • Hayatınızdaki var olan değişimi kabullenin ve kendinize yeni rutinler oluşturun. Bu sayede iş ve ilişkinin birbirine müdahale etmesini engelleyin.
  • Sabahları partnerinizle olan iletişiminize zaman ayırın. Önceki günü değerlendirin, birbirinize o günkü planınızın neler olduğunu sorun ve partnerinize yardımcı olabileceğiniz bir şey olup olmadığını öğrenin.
  • İş saatlerinde yatak odasından kaçının. Eğer yeriniz müsaitse yatak odasını iş yerinize çevirmek yerine aileniz veya ilişkiniz için bir alan olarak saklayın.
  • Kendinize birer “Rahatsız etmeyin” alanı belirleyin. Dikkatiniz dağılmadan çalışmak istediğiniz fakat partnerinizin istemsizce dahil olabileceği zamanlar için kendinize birer alan veya işaret belirleyin (kapı kapalı çalışırken rahatsız edilmek istememek gibi).
  • Partnerinize iş arkadaşınız gibi davranmayın. İş arkadaşlarınızla yaptığınız beyin fırtınaları gibi şeyler için partnerinizi kullanmak yerine iş yerindeki insanlarla temas halinde kalmanız daha iyi olacaktır. Partnerinizden “her şeyiniz” olmasını bekleyemezsiniz, değil mi?
  • Bir kod belirleyin. Kimi günler tozpembe olmak yerine zor ve stresli geçecek. Böyle zamanlarda patlamak üzere hissettiğinizde birbirinize zarar vermemek adına bir ara vermek için bir kod belirleyin.

Yazan: İlayda Deringör

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök