Kısa Bulgular

Ebeveyn tükenmişliği, kişinin çocuğuyla geçirdiği vakitten keyif almamasına yol açabiliyor. 

17. ebeveyn tükenmişliği

Ebeveynlik çok güzel bir deneyim olabildiği gibi bazen de oldukça stresli bir hale gelebiliyor. Kişiler ebeveyn olmanın getirdiği stresle başa çıkamadıklarında, ebeveyn tükenmişliği yaşayabiliyorlar. Bu tükenmişlik, kişinin ebeveyn olmaktan ciddi bir şekilde yorulması, bir ebeveyn olarak yetersizlik hissediyor olması ve çocuğuna duygusal anlamda uzak hissetmesi ile tanımlanıyor. 

Ebeveyn tükenmişliği daha çok mükemmel bir ebeveyn olmak için çabalayan, duygusal stres yönetiminde başarısız olan veya partnerinden çocuğun bakımı özelinde duygusal ya da pratik destek göremeyen kişilerde gözlemleniyor.

Peki ebeveyn tükenmişliği ne gibi sonuçlara yol açıyor? 

Araştırmalar, ebeveyn tükenmişliğinin ihmalkar davranışları, durumdan kaçma düşüncesini ve kişinin şiddet uygulama potansiyelini artırdığını gösteriyor. Tükenmişlik yaşayan ebeveynler zamanla iyi bir ebeveyn olmadıklarına ikna olup, çocuklarıyla geçirdikleri vakitten de keyif almamaya başlıyorlar. 

Hem ebeveynleri hem de çocukları ciddi bir şekilde etkileyen ebeveyn tükenmişliğinin sonuçları göz önüne alındığında, ebeveynlik üzerine daha fazla konuşmamız gerektiği bir kez daha öne çıkıyor. 
Kaynak: Mikolajczak, M., Gross, J. J., & Roskam, I. (2019). Parental Burnout: What Is It, and Why Does It Matter?. Clinical Psychological Science, 7(6), 1319-1329.