Yakın İlişkiler Öneriyor

İlişkilere Dair Güzel Hikayeler Anlatan Bağımsız Video Oyunları

wallpaper-4K
GRIS – Conrad Roset (2018)

Hepimizin evlerine kapandığı şu günlerde, kaygı yaratabilecek haberlerle baş etmekte zaman zaman zorlanabiliyoruz. Alışık olmadığınız bu zaman bolluğunu nasıl kullanacağınızı kara kara düşünüyorsanız oyun oynamayı deneyebilirsiniz. Bugünkü öneri yazımızda günlük hayatında oyun oynamayan insanların da rahatça sevebileceği ve alışabileceği oyunları derledik. Listeyi yaratırken seçtiğimiz oyunların ilişkilere, duygulara veya insan olmaya dair zarif dokunuşlarda bulunmasına, bilgisayar veya telefondan kolay ulaşılabilir olmasına özen gösterdik. Bağımsız oyun yapımcılarının oyunlarını seçmemizin sebebi ise bu yapımcıların endüstri baskılarından uzak çok daha yaratıcı, dokunaklı ve her bilgisayarda/telefonda oynanabilecek teknik basitlikte oyunlar ortaya çıkarıyor olmaları.

  1. Florence

Florence’ı oyundan ziyade interaktif bir hikaye tecrübesi olarak değerlendirebiliriz. Oyunda, muhasebecilik yapan ancak aslında ressam olmak isteyen 25 yaşındaki Florence’ın ilk aşkına tanıklık ediyoruz. Oyunun en etkileyici yanı ise ilişkilerin, günlük hayatın rutinlerinin ve de aşkın insan üzerindeki etkilerinin çok güzel oyunlaştırılmış olması. Oyunu film izlemek gibi pasif bir tecrübeden interaktif bir deneyime dönüştüren bu durumun bizce en güzel örneği ilk buluşmalarında konuşma baloncuğu puzzlelarının konuşmalar derinleştikçe değişiyor olmasıydı. Hikaye genel olarak bunun gibi zekice düşünülmüş minik oyun parçacıklarıyla bezenmiş.

Steam, App Store, Play Store, Nintendo Switch

  1. Celeste

Oyunda Madeline isimli bir kızın Celeste dağına tırmanmak amacıyla çıktığı macerada yaşadıklarına, kendi içindeki ve dışarıdaki canavarlarla savaşına tanık oluyoruz. Bu iki boyutlu platform oyununu, psikolojik hastalıklar yaşayan insanların içinden geçtiği süreçlerin bir alegorisi olarak yorumlamak mümkün. Yayınlandığı 2018 yılında eleştirmenlerden ve oyunculardan oldukça beğeni toplayan bu oyun iki boyutlu platform türüne de yeni bir soluk getiriyor.

Steam, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch

  1. GRIS

Bu listedeki hemen hemen her oyun gibi gördüğünüz anda sizi büyüleyen bir görselliğe sahip GRIS. Oyun, hiçbir metin içermiyor olmasına rağmen içinizi ısıtacak bir hikaye anlatmayı başarıyor. GRIS’in zarif elbisesi oyunda önemli bir rol oynuyor. Bu macera oyununda GRIS’in içinden geçtiği hüzünlü dönemi, duygusal ve fiziksel olarak güçlenmesini takip ediyoruz.

Steam, App Store, Nintendo Switch, PlayStation 4

  1. Life Is Strange

Life Is Strange’i bağımsız bir oyun olarak değerlendirmek tam olarak doğru olmayabilir ancak oldukça küçük ölçekli bir Fransız oyun stüdyosu tarafından yaratılmış. Şu anki yayıncısı Square Enix öncesinde, başvurduğu birçok yayıncı tarafından ana karakteri erkek olmadığı için reddedilmiş bir oyun. Telltale Games oyunlarına benzer bir şekilde bölümlere ayrılmış bir görsel macera oyunu olan Life Is Strange’de zamanı kontrol edebilme yeteneği olduğunu fark eden 18 yaşındaki fotoğrafçılık öğrencisi Max’i kontrol ediyoruz. Çıktığı günden itibaren liselerdeki zorbalık sorunundan intihara, video oyun dünyasında çok gösterilmeyen ve tartışılmayan hassas konulara değiniyor. Oldukça dikkat çeken oyun, Max’in zamanı kontrol etme yeteneği dolayısıyla hikaye anlatımında kelebek etkisinden de sık sık yararlanıyor.

Steam, App Store, Play Store, PlayStation 4, Xbox One

  1. Stardew Valley

Bu rol yapma/simülasyon oyununda şehirdeki yüksek tempolu hayatından sıkılıp Stardew Valley isimli köyde dedesinden kalan çiftliğe yerleşen bir karakteri canlandırıyoruz. Kaygı seviyemizin yüksek olduğu şu günlerde Animal Crossing’e benzeyen bu oyunla küçük bir sanal kasabaya taşınıp çiftçilik yapmak, arkadaşlar veya romantik partnerler edinmek ve maceralara atılmak çekici bir alternatif olabilir.

Steam, App Store, Play Store, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

  1. LIMBO

Neredeyse tamamen siyah beyaz olan iki boyutlu platform/bulmaca oyunu LIMBO’da küçük bir çocuğu kontrol ederek çocuğun kasvetli bir atmosferde kız kardeşini aramasına şahitlik ediyoruz. Yapımcıların daha sonrasında çıkardığı INSIDE ile belki de daha da mükemmelleştirdiği bu oyun tarzı, hemen hemen her kaliteli bağımsız oyun gibi, keyif almak için kompleks bir oynanışa, gerçeğe yakın grafiklere veya milyon dolarlık bütçelere ihtiyaç olmadığını kanıtlar nitelikte.

Steam, App Store, Play Store, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

  1. Undertale

Dışarıdan bakıldığında oldukça ilkel görünümlü bir rol yapma oyunu olan Undertale, bu görüntüsüne rağmen çıktığı yıl ödülleri toplamış ve eleştirmenler tarafından oldukça beğenilmiş bir oyun. Bunun sebebi olarak da ilkel görüntüsünün altındaki ferah ve yaratıcı fikirlerle dolu oynanış ve hikayesini gösterebiliriz. Oyun dünyasının şiddet konusundaki genel tutumundan ayrı duran Undertale, karşımıza çıkan karakterlerle kavga etme, kaçma veya konuşarak anlaşmaya çalışma tercihini tamamen oyuncuya bırakıyor ve verdiğiniz kararlar hikayeyi oldukça değiştiriyor.

Steam, Nintendo Switch, PlayStation 4

  1. Brothers: A Tale of Two Sons

Babaları oldukça hasta, annelerini ise kaybetmiş olan iki kardeşi canlandırdığımız bu macera oyunu; peri masalından fırlamış görselleri ve dokunaklı hikayesiyle kalpleri fethediyor. Kardeşlerin babalarını kurtarmak için atıldıkları maceraları ele alan bu oyunun geliştirilmesinde ödüllü İsveçli/Lübnanlı yönetmen Josef Fares de aktif rol almış.

Steam, App Store, Play Store, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

  1. Night In The Woods

Üniversiteyi bırakıp zoomorfik insanların yaşadığı Possum Springs kasabasındaki evine dönen Mae’i canlandırdığımız bu oyun oldukça zengin bir hikayeye sahip bir macera oyunu. Night in the Woods’un canlı dünyasında tanışacak bir sürü karakter, yapacak bir sürü şey var. Mae’in eski arkadaşının nasıl kaybolduğundan, kasabanın maden ocaklarının arkasındaki sırlara kadar birçok şeyle yüzleştiğimiz bu oyun depresyon gibi psikolojik hastalıklar ve şehirleşmeyle giderek yok olan kasaba ve köy hayatı gibi video oyunlarda az değinilen konulara el atmaktan çekinmiyor.

Steam, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

 

Yazan: Orhun Ogün Yücel

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök