Kısa Bulgular

Romantik bir ilişkiye başlama şansını kaçırmak, reddedilmekten daha fazla pişmanlığa sebep oluyor.

15. reddedilmek vs. şansı kaçırmak

Romantik ilişkilerimize dair aldığımız kararlardan dolayı yaşanan pişmanlıklar hayatımızı uzun yıllar boyunca etkileyebiliyor. Peki birinden hoşlandığınızda karşılık bulamamak mı daha üzücü, yoksa sizin de hoşlandığınız birinin sizden hoşlandığını fark ettiğinizde artık çok geç olması mı? Başka bir deyişle, reddedilmek mi yoksa romantik bir ilişkiye başlama şansını kaçırmak mı daha çok pişman olmamıza sebep olur? 

Bu soruyla yola çıkan araştırmacılar, kişilerin aldıkları kararların sonuçlarının pişmanlık duygusuyla oldukça ilgili olduğunu gösteriyor. Buna göre, karşılıklı bir ilgi olduğu halde romantik ilişkiye başlamamak gibi aksiyon almama durumları bizde daha fazla pişmanlığa yol açıyor. Yapılan çalışmada, kişilerin kaçırdıkları bir romantik ilişki ihtimalini, reddedilme deneyiminden üç kat daha fazla hatırladıkları görülüyor. Bu da, kaçırılan bir romantik ilişki ihtimalini “Ya hayatımın aşkı oysa ve ben bu şansı kaçırdıysam?” gibi düşüncelerle birlikte hatırlamamızla açıklanıyor. Bu düşünceler yüzünden kaçırılan fırsatlar bizi daha uzun vadeli olarak etkiliyor.

Bu çalışma bize romantik ilişkilerdeki reddedilme korkusunu nasıl geride bırakabileceğimizi gösteriyor. Yani aslında birinden hoşlandığımız zaman o kişiye açılmamız, hislerimizi kendimize saklamaya kıyasla daha yararlı olabiliyor. 

Kaynak: Joel, S., Plaks, J. E., & MacDonald, G. (2019). Nothing ventured, nothing gained: People anticipate more regret from missed romantic opportunities than from rejection. Journal of Social and Personal Relationships, 36(1), 305-336.