Kısa Bulgular

Koronavirüsünün sebep olduğu endişe halini azaltmak için ne yapabiliriz?

WhatsApp Image 2020-03-17 at 10.27.48

Korona virüsünün hızlı bir şekilde dünyanın her yerinde görülmeye başlamasıyla önümüzdeki zamanın bizler için neler getireceği konusundaki endişelerimiz gitgide artıyor. Siz de birçok insan gibi, tüm bu belirsizlik hali yaşanırken zihninizde neler olacağıyla ilgili senaryolar kuruyor ve bu sırada kendinizi bir panik hali içerisinde yakalıyor olabilirsiniz. Gelişmelerden ve çeşitli olasılıklardan ne kadar endişe duyarsanız duyun, unutmayın ki bu konuda yalnız değilsiniz.
Belirsizlik hali, insanların yaşadığı en zor durumlardan biri olarak biliniyor çünkü belirsizlik, kontrolü kaybetme hissine sebep oluyor. Bu da kişilerde endişeli ve depresif bir ruh haline yol açıyor.

Peki, böyle durumların önüne geçmek ve kendimizi biraz da olsa rahatlatmak için neler yapabiliriz?

1- Hissedin: İçinizde oluşan o rahatsız edici duyguyu fark edin. O duyguya odaklandığınızda, göğsünüzde ya da omuzlarınızda bir ağırlık, karnınızda bir rahatsızlık hissedebilirsiniz.

2- İsimlendirin: Yaşadığınız hissi yargılayıcı ifadeler kullanmadan isimlendirin. Kendinizi endişeli hissettiğiniz zamanlarda beynin ilgili bölgeleri aktif hale geliyor ve bu da aslında faydası olmayan otomatik reaksiyonlar vermenize sebep oluyor. Sahip olduğunuz deneyimi isimlendirdiğinizde, bu döngüyü bozarak daha etkili tepkiler verebiliyorsunuz. Bu da şu anda tam olarak ihtiyacınız olan şey.

3- Kendinize Zaman Tanıyın: Belirsizliği deneyimleyebilmek için kendinize zaman tanıdığınızda, onu kontrol altında tutma isteğiniz azalacaktır. Üstelik belirsizlikten kurtulmak için harcayacağınız enerji de size kalacaktır. Kendinize, bu şekilde hissediyor olmanızın gayet normal olduğunu hatırlatın.

4- Sorulara Yanıt Bulmaya Çalışmayın: Kafanızdaki senaryo ve sorulara “Bu sorunun cevabını bilmiyorum” diyerek karşılık verin, çünkü gerçekten de gelecekte neler olacağını bilmiyorsunuz.

5- Nefes Egzersizi Yapın: Kısa ve yavaş nefesler alıp verin. Bu egzersiz, zihninizin bulanıklığının azalmasına yardımcı olabilir.

6- Kendinize Şefkatle Yaklaşın: Yaşadığınız bu endişe verici duygulara incelik ve şefkatle yaklaşarak belirsizlik üzerinde bir kontrolünüz olamayacağını kendinize hatırlatın. Endişe yaşadığınızda kalbinizin atışına ve nefesinize odaklanın. Bu sayede yaşadığınız rahatsız edici duyguların azalmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Not: Bu yazı Psychology Today sitesindeki “5 Steps to Living with Uncertainty During Coronavirus” adlı yazıdan derlenmiştir.