Yakın İlişkiler Öneriyor

Kendi Kendini Sabote Etmenin 5 Yolu

self sabotage
Marcella – Ernst Ludwig Kirchner (1909)

Kaç kez yapamamanız için hiçbir sebep yokken “yapamam” diyen iç sesiniz yüzünden denemeye bile kalkışmadan bir şeylerden vazgeçtiniz? Dans etmeyi gerçekten çok seviyorken neden bıraktınız?  Zaman zaman her birimiz kendi çıkarlarımıza ve arzularımıza ters düşen bu tarz düşünceler ve davranışlar içerisinde bulunuyoruz. Kendimize karşı olan bu eleştirel tutumumuz düzenli bir hal aldığında ise bizi potansiyel benliğimize ulaşmaktan alıkoymakla kalmıyor; bizi tatmin etmeyen, mutsuz olduğumuz bir hayat sürmemize sebep oluyor. İşte kendi kendimizi sabote ederken sergilediğimiz bazı davranışlar:

1. Olumsuza odaklanarak olumlu olanı görmezden gelmek:

Sürekli olarak olumsuza odaklandığımızda kendimizi sürekli olarak hayal kırıklığına uğratmamız kaçınılmaz olur. Bunun yanında diğer insanlar da bu daimi olumsuzluk haline katlanamadıkları için zamanla bizden uzaklaşır. Bazen yaptığımız o küçücük hata üzerine o kadar çok düşünürüz ki asıl kutlamamız gereken şeylerin farkına varamayız. Eğer mükemmel işler başarmış olmasına rağmen yaptığı ufak bir yanlış yüzünden bunu kutlayamayan birini görüyorsanız muhtemelen kendi kendini sabote eden biriyle karşı karşıyasınız.

2. Korku duygusunun bizi yönlendirmesine izin vermek:

Bu kişiler “ya yapamazsam, ya hata yaparsam” gibi düşünceler nedeniyle o kadar çok endişelenirler ki bu endişeleri harekete geçmelerine engel olur. Bu kişilerin herhangi bir alanda başarılı olmalarının önündeki en büyük engel bu denli korku dolu olmalarıdır.

3. Geçmişe odaklanmak:

Geçmişe odaklanmak çoğu zaman halihazırda ele geçirebileceğimiz fırsatları kaçırmamızla sonuçlanır. Geçmişe takılı kalmanın iki sebebi olabilir; geçmiş bizim için ya mükemmeldir ya da hatalarla doludur. Hatalarla dolu olduğunu düşündüğümüzde kendimizi sık sık yakınırken ve “yapmamalıydım, yapabilirdim” gibi cümleler kurarken buluruz.

4. Sıklıkla yetersiz hissetmek:

“O kadar akıllı değilim.” “O kadar becerikli değilim.” Bu cümlelerin doğru ya da yanlış olması önemli değil, önemli olan buna benzer kıyaslamalar yapmanın hiçbir yere varmayacak olması. Çünkü siz ne kadar akıllı, güzel, becerikli olursanız olun, daima sizden daha fazlasına sahip olan bir örnek bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu tarz kıyaslamalar yapmak sadece kendinizi yetersiz hissetmenizle sonuçlanabilir.

5. İşlerimizi ertelemek:

Kendimizi sabote etme yollarımızdan biri de yapmamız gereken işleri -ne kadar ciddi ya da büyük işler olduğu fark etmeksizin- son ana bırakmaktır. Sorumluluklarımızı son ana kadar erteleyerek acele bir çalışma temposuna gireriz ve bu durum -doğal olarak- yapabileceğimizin çoğu zaman daha altında bir sonuç ortaya koymamızla sonuçlanır.

 

Kendi kendimizi sabote etmenin yukarıda bahsettiğimizden farklı yolları da mevcut; hatta belki de siz bu konuda kendinize has yöntemler geliştirmiş bile olabilirsiniz. Kendimizi sabote etme davranışını bırakabilmenin ilk adımı bu davranışların farkına varabilmektir. Biz de bu yazımızla en azından günlük hayatta hiç düşünmeden içinde bulunduğumuz durumlarda bile “Bu yaptığım aslında bana zarar  veriyor olabilir mi?” sorusunu sordurmayı amaçlıyoruz. Peki kendimizi sabote ettiğimiz davranışları bırakmamız mümkün mü, eğer öyleyse bunu nasıl yapacağız? Bu konuda yazmaya devam edeceğiz, siz de bizi takip etmeye devam edin!

 

Yazan: Pelin Gömleksiz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Not: Carter, S.B. The Seven Deadly Sins of Self-Saboteurs and What Can Be Done to Stop the Self-Destruction (Jun 27,2011). Psychology Today.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/high-octane-women/201106/the-seven-deadly-sins-self-saboteurs-and-what-can-be-done-stop-the sitesinden derlenmiştir.