Kısa Bulgular

İlişki süresi uzadıkça ayrılma ihtimali azalıyor.

13. ilişki uzadıkça ayrılma ihtimalinin azalması

İki insan ne sıklıkla farklı yönlere gider? Ayrılma ihtimali zaman içinde nasıl bir değişiklik gösterir? Bu sorularla yola çıkılan bir çalışmada, ilişki süresi uzadıkça ayrılma ihtimalinin azaldığı ve ilişkilerin belli dinamiklerinin bu süreçte rol oynadığı bulunuyor.

Ayrılık ihtimalinin evli olan çiftlerde evli olmayan çiftlere göre daha az olduğu görülüyor. Evli çiftlerin ayrılık ihtimalinin 5 yılın sonunda %3’ün altında olduğu bulunuyor. İlişki 20 yılını doldurduğunda ise, evli çiftlerin tümünde bu oran %1’e düşüyor. 

Öte yandan, evli olmayan çiftlerde ilişki süresi 1 yılı geçtikten sonra ayrılma ihtimali hızla düşmeye başlıyor. 5 yıldır birlikte olan çiftlerin ayrılma ihtimali %20’ye kadar düşüyor. Ancak 20 yıl birlikte olsalar dahi evli olmayan çiftlerin ayrılma ihtimali evli olan çiftlere kıyasla daha fazla oluyor. 

Peki ilişki süresi uzadıkça ayrılma ihtimali neden azalıyor? Araştırmalara göre, bir çift ne kadar uzun süre birlikte olursa o kadar çok zorluğa da birlikte göğüs geriyor ve ilişkiye de ortaklaşa o kadar çok emek ve çaba harcamış oluyor. Partnerlerin birbirlerine olan bağlılıkları da bu sürede hızla artıyor!

 

Kaynak: Rosenfeld, M. J., Reuben, T. J., & Falcon, M. (2011). How couples meet and stay together, Waves 1, 2, and 3: Public version 3.04. Stanford, CA: Stanford University Libraries.