Kısa Bulgular

Düşük özgüvene sahip kişiler, ilişkilerde yaptıkları fedakarlıklardan daha fazla pişmanlık duyabiliyor.

12. düşük özgüven ve fedakarlık

Kişiler, ilişki içerisinde fedakarlık yaptıklarında ve özellikle de bu fedakarlıklar görülmediğinde ya da yeterince takdir edilmediğinde kendilerini oldukça savunmasız hissedebiliyorlar. Bu durum özellikle de özgüveni düşük kişilerde daha fazla gözleniyor. Aynı durum, kişilerin yaptıkları fedakarlıkla ilgili pişmanlık duymalarına da sebep oluyor. Bu pişmanlık ise kişilerde strese, olumsuz bir ruh haline ve uzun vadede yaşamdan alınan tatminin azalmasına yol açabiliyor. 

Peki özgüveni düşük kişilerde yapılan fedakarlık sonrası neden daha fazla pişmanlık gözleniyor?

Araştırmalara göre, yaptıkları fedakarlığın partnerlerinden yeterince karşılık görmediğini düşünen insanlar, ilişkilerine gereğinden fazla emek vermiş olmaktan korkuyorlar. Ancak, bu kişiler fedakarlıkları da bazen sadece partnerlerini kaybetmemek ya da bir tartışma yaşamamak uğruna yaptıkları için, pişman olmalarına rağmen bu davranışlarını sürdürmeye devam edebiliyorlar. Ancak yaşadıkları pişmanlık, onları hem geçmişe bağlı yaşamaya hem de şimdiki zamanlarını da mutsuz geçirmeye itebiliyor. Bu da onların iyilik hallerini olumsuz etkiliyor. 

Kaynak: Righetti, F., & Visserman, M. (2018). I gave too much: Low self-esteem and the regret of sacrifices. Social Psychological and Personality Science, 9(4), 453-460.