Kısa Bulgular

Öz şefkat geliştirmek, stresli zamanlarda kendimizi rahatlatmaya yardımcı olurken, daha güvende hissetmemizi de sağlıyor.

WhatsApp Image 2020-02-11 at 17.53.48.jpeg

Öz şefkat, kişinin kendisine karşı düşünceli olması ve sıkıntılı süreçlerde kişinin kendisini sakinleştirebilme becerisi olarak tanımlanıyor. Öz şefkat aynı zamanda kendimize karşı peşin hükümlü olmadan, deneyimlerimizi insan olmanın bir parçası olarak yorumlamayı da içeriyor. Buna karşılık yapıcı olmayan öz eleştiri, kişinin kendisine karşı sert ve acımasız eleştiriler yapması olarak nitelendiriliyor. Araştırmalar, bu yapıcı olmayan öz eleştirinin anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı problemleriyle de yakından ilişkili olduğunu gösterirken, öz şefkatin ruh sağlığı ve iyilik hali üzerinde pozitif etkilere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Öz şefkat egzersizleri uygulayan kişiler, kendilerini daha güvende hissettiklerini ve başkalarıyla daha sağlam bağlar kurabildiklerini belirtiyorlar. Bir daha kendinize karşı acımasız eleştiriler yaptığınızı fark ettiğinizde, siz de öz şefkat egzersizleri deneyerek kendinize karşı haksızlık ettiğinizi fark edebilir ve bu negatif önyargılarınızı azaltabilirsiniz.

Kaynak: Kirschner, H., Kuyken, W., Wright, K., Roberts, H., Brejcha, C., & Karl, A. (2019). Soothing Your Heart and Feeling Connected: A New Experimental Paradigm to Study the Benefits of Self-Compassion. Clinical Psychological Science, 7(3), 545-565.