Kısa Bulgular

Yeni bir ilişkiye başlama ihtimali bile kaygılı bağlanan kişilerin ayrılığı daha kolay atlatmasına yardımcı oluyor.

7. kaygılı bağlanma ve eski sevgiliyi unutma

Kaygılı bağlanan kişiler eski partnerleriyle kurdukları duygusal bağdan daha zor kurtuluyorlar, gelecekteki ilişkileri hakkında da daha karamsar oluyorlar. Peki bu durum onların eskiye takılıp kalmalarında etkili mi? Mesela yeni bir ilişki ihtimali onları bundan kurtarabilir mi? 

 Bu soruya cevap arayan bir araştırma, ayrılıktan sonra yeni bir ilişkiye başlamamış olan kişilerde kaygılı bağlanma ve eski partnerlerine duygusal olarak bağlı kalma arasında pozitif bir ilişki buluyor. Bu durum yeni bir ilişkiye başlayanlar için geçerli değil. Bunu yeni bir ilişkiye başlamanın kaygılı bağlanan insanların geçmiş bağlarını koparabilmesine yardımcı olması şeklinde yorumluyorlar. 

 Bu çalışma korelasyonel olduğu için iki deneysel çalışma ile bunu destekliyorlar. Buna göre, gelecekte ilişkisel anlamda onları daha iyi bir geleceğin beklediği ve yeni bir partner bulmanın kolay olacağı yönünde yönlendirilen kaygılı bağlananlar, eski partnerlerine daha zayıf bir duygusal bağ hissettiklerini rapor ediyorlar. Bu çalışma, kaygılı bağlandığı için ayrılıkla da daha zor başa çıkan insanlara yeni bir ilişkinin varlığının – hatta ihtimalinin bile – iyi geldiğini gösteriyor. Yoksa çivi çiviyi gerçekten söküyor mu?

Kaynak: Spielmann, S. S., Macdonald, G., & Wilson, A. E. (2009). On the rebound: Focusing on someone new helps anxiously attached individuals let go of ex-partners. Personality and Social Psychology Bulletin, 35(10), 1382-1394.