Kısa Bulgular

Hep aynı tip ilişkiler yaşamaya mahkum muyuz?

9. eski partnere benzer yeni partner bulma

Bir ilişkiniz bittiğinde bir sonraki ilişkinizin harika olacağını ve bir daha asla aynı hataları yapmayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yeni ilişkinizin asla bir öncekine benzemeyeceğine dair sözler verip, sonra yine kendinizi çok benzer bir ilişkide mi buluyorsunuz? Eğer durum böyleyse, yalnız değilsiniz. Araştırmalar, kişilerin yeni ilişkilerinin aslında eski ilişkilerinden çok da farklı olmadığını ve kişilerin sıklıkla aynı düzeni devam ettirdiklerini gösteriyor. Bunun sebebi de kendi alışkanlıklarımızın, değerlerimizin ya da davranışlarımızın çok da kolay değişmiyor oluşu. 

Peki o halde neden hayatımıza giren yeni insan eskisinden tamamen farklıymış gibi hissediyoruz? Araştırmalar, bunun tamamen değişikliğin ve yeniliğin heyecanıyla ilgili olduğunu gösteriyor. Biten ilişkimizin kötü tarafları zihnimizde çok daha ön planda olduğu için onun da bir zamanlar bizi çok mutlu eden bir ilişki olduğunu düşünmüyoruz. Tersine, bir nevi geçmişimizi zihnimizde baştan yazarak, o ilişkinin başından beri kötü olduğunu düşünmeye meyilli oluyoruz. Yeni ilişkimiz ise aşkın ve yeni bir halin mutluluğu ile gözümüze çok daha güzel görünüyor.

Kısacası, yeni ilişkide bazı dinamiklerde gelişim ve değişimler gözlense de, kimle olduğumuzdan çok, bizim kim olduğumuz ilişkimizin durumunu belirliyor.

Kaynak: Johnson, M. D., & Neyer, F. J. (2019, February 25). (Eventual) Stability and change across partnerships. Journal of Family Psychology. Advance online publication. http://dx.doi.org/10.1037/fam0000523