Yakın İlişkiler Öneriyor

Yakın Şeyler

amelie, yakın şeyler
Amélie, 2001

Çoğumuzun ‘Anısı var.’ deyip de atmaya kıyamadığı, bir başkası için ıvır zıvır olmaktan fazla bir anlam ifade etmeyen ama bizim için paha biçilemez, önemli bir eşyası vardır. Ucu yanık mektuplar, kitap arasında kurutulmuş çiçekler, vitrine kaldırıp kullanmaya kıyamadığımız vazolar… Kenarda biriktirmiş olduğumuz bir koleksiyon da olabilir bu, her türlü anıyı içine attığımız saklı bir kutu da. “Anısı var” deyip de atmaya kıyamadığınız o eşyalar şimdi sizden gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor!

Bu eşyaların her biri aslında bir nesneden çok daha fazlası. Onlara baktığınızda aklınıza neler geliyor? O eşya sizi hangi hikayeye, ana götürüyor? 2005 yılından kalma bir sinema bileti, Avrupa gezinizden kalan kenara fırlattığınız bozuk para, yazmış olduğunuz ama gönderemediğiniz bir mektup, yolda yürürken karşınıza çıkan satıcıdan aldığınız  bir çakmak bile bazen uzun süre açılmayan o kutulara girebiliyor. Üstelik bu eşyaların bir anısı olması da şart değil, bazen sadece çok beğendiğimiz ve kenarda durmasını istediğimiz için bile bir nesneyi tutabiliyoruz.

Yakın Şeyler işte bu noktada sizi o saklı kutuları açmaya davet ediyor!  Atmaya kıyamadığınız, sizin için önemli olan o eşyaların fotoğraflarını ve eşyaların ardındaki hikayeleri bekliyoruz. İster isminizle ister anonim bir şekilde paylaşacağınız hikayelerinizin bu ortak koleksiyonun bir parçası olmasını istemez misiniz?

Yapmanız gerekenler çok basit:

  1. Öncelikle varsa anı kutunuzu açmalı, eğer bir anı kutunuz  yoksa  da o olmadan edemediğiniz ve bir bağ kurduğunuza inandığınız o ‘şey’i bulmalısınız. O eşyanın beraberinde getirdiği anıları düşünmelisiniz.
  2. İkinci aşamada bu eşyanızın bir fotoğrafını çekmeniz gerekiyor. Fotoğrafa dahil olup olmamak ise size kalmış! (Fotoğrafların hangi açıdan çekildiği, estetik olup olmaması bizim için önemi değil; sadece paylaştığınız eşyayı görebilmek istiyoruz.)
  3. Son olarak eşyanızın hikayesini, sizin için neden önemli olduğunu, neden atmaya kıyamadığınızı anlattığınız kısa bir yazıyı bize e-mail (yakiniliskiler@gmail.com) veya sosyal medya aracılığı ile ulaştırmanızı bekliyoruz.

Not: Anonim kalmak isterseniz lütfen bunu belirten bir not düşmeyi unutmayın.

Kapalı kutularınızı açtığınız ve Yakın Şeylerinizi paylaştığınız için şimdiden çok teşekkürler!