Romantik İlişkiler

Partnerler Arasındaki Yakınlığın Biçimleri

 

 

yakınlık kurma biçimleri
The Green Bar – Salman Toor (2018)

Yakınlık söz konusu olduğunda genellikle aklımıza ilk olarak duygusal olarak kurulan yakınlık ya da cinsellik geliyor olsa da bunlar yakınlığın sadece belli boyutları. Yakınlık kendini birçok farklı şekilde gösterebilir, işte onlardan bazıları:

  1. Duygusal Yakınlık: Duygusal olarak yakın olmak partnerinizle en özel duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilmek, kendinizi onun karşısında savunmasız kılabilmek anlamına geliyor. Ünlü ilişki araştırmacısı Gottman’a göre sağlıklı ilişkilerin bir özelliği de partnerlerin birbirlerinin psikolojik dünyalarını; geçmişlerini, hayallerini, kaygılarını ve sevinçlerini bilebilmesi. Duygusal yakınlık kurabilmek için partnerinize hisleri, hedefleri, planları ile ilgili açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Araştırmacılara göre partnerinizle duygusal yakınlık kurabilmek için kendinize karşı dürüst olmalısınız. Kendinizi partnerinize duygusal olarak yakın hissetmiyorsanız bu durumun altında yatan, partnerinizin ya da sizin sebep olduğunuz birden çok sebep olabilir.  Aynı zamanda süregelen anksiyete, depresyon gibi psikolojik bir problem de duygusal yakınlığın kurulmasını engelliyor olabilir.
  2. Fiziksel Yakınlık: Fiziksel yakınlık partnerlerin birbirlerine olan hislerini sarılmadan el ele tutuşmaya kadar her türlü temas ile göstermeleri ile kurulur. Partnerinizle kurduğunuz her türlü temas aranızda bağ kurulmasını kolaylaştıran oksitosin hormonunun daha çok salgılanmasını sağlıyor. Uzmanlar bu konuda da fiziksel anlamda partnerle arada bir mesafe hissediliyorsa bunun sebebinin ne olduğunun araştırılmasının önemli olduğunu söylüyor. Örneğin partneriniz masaj yapmak için omuzlarınıza dokunduğunda bu sizin rahatsız hissetmenize sebep oluyorsa bu tepkiyi, nereden geldiğini, size düşündürdüklerini bulmak oldukça önemli. Partnerinizin bu uzaklığı yaşadığını düşünüyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey onu kırmadan, nazik bir şekilde hislerinizi onunla paylaşmak ve böyle hissetmesinin sebebini öğrenmeye çalışmak olabilir.
  3. Entelektüel Yakınlık: Bu yakınlık türü partnerinizle üzerine düşündüğünüz, önem verdiğiniz konular hakkında fikir alışverişinde bulunabilmeyi kapsıyor. Entelektüel yakınlığınızı artırabilmek için örneğin partnerinizle en sevdiğiniz filmi, kitabı paylaşabilirsiniz. Sadece ikinizin olduğu bir film kulübü kurabilir, birlikte izlediğiniz filmler üzerine tartışabilirsiniz.
  4. Deneyimsel Yakınlık: Partnerlerin birlikte belli aktiviteler yapmaları bu yakınlığı artırıyor. Ortak aktiviteler ortak bir benlik oluşturmaya yardımcı oluyor. Birlikte izlediğiniz bir dizi, birlikte takıldığınız arkadaş çevresi sosyal dünyalarınızı ortak hale getirerek bir ilişki kimliği yaratıyor. Partnerleriyle ortak bir benlik oluşturabilen kişilerin ilişkilerinden daha memnun oldukları biliniyor.

 

Yazan: Pelin Gömleksiz

Düzenleyen: Dr. Gizem Sürenkök

 

Not: Tartakovsky, M. 8 Jul 2018.  Nourishing the Different Types of Intimacy in Your Relationship yazısından derlenmiştir.