Kısa Bulgular

Günümüz gençleri neden biraz böyleler?

6. günümüz gençleri neden biraz böyleler

Yaşlılar ve genç insanlar arasında yüzyıllardır süren birbirini anlamama tartışması, son zamanlarda yerini “OK, boomer” tabirine bıraktı. Aslında bu durum, genç insanların görece yaşlı insanların kendilerini anlamadığını varsaymasından ve kendilerini ne kadar açıklamaya çalışırlarsa çalışsınlar bu düşünce yapısını değiştiremeyeceklerini anlayıp, “Tamam teyze/amca, sen öyle düşün.” demesinden kaynaklanıyor.

Peki bugünün genç insanları yaşlandıklarında “Gençler geçmişe göre çok daha tembel, bir şey öğrenmeye hevesleri yok ve ayrıca saygısızlar.” diyecekler mi? Yapılan bir araştırmaya göre günümüz gençleri, yaşlı insanların şu anki davranışlarını – ne kadar eleştirseler de – ileride göstermeye oldukça yatkınlar, bunun nedeni ise insan hafızasının çalışma mekanizması. 

Sanılanın aksine, insan hafızası tıpkı bir video kaydı gibi olanları tamamen olduğu şekilde hatırlayarak değil, inşa ederek çalışıyor. Yani aslında olanları tıpkı oldukları gibi hatırlıyor oluşumuz bir illüzyondan ibaret. Bu yapının sonucu olarak da günümüzdeki yaşantıları geçmişte yaşadıklarımıza ekleyerek adeta geçmişi yeniden kurguluyoruz. Örneğin, geçmişte iyi ilişkimiz olan bir insandan şu anda pek de haz etmiyorsak, geçmişte o kişiyle kurmuş olduğumuz ilişkiyi de kötü olarak hatırlıyoruz.

Bu bilgiler ışığında, günümüzün yaşlıları kendi zamanlarında genç insanların nasıl olduğunu tam olarak hatırlamadıkları için, günümüzden aldıkları belli parçaları geçmişe entegre ediyorlar ve bunu yaparken aslında günümüz gençlerini değil, kendileri hakkındaki bilgilerini geçmişe ekliyorlar. O halde, belki de bu hafızaya dayalı önyargılar var olduğu sürece, günümüz gençleri şimdiki yaşlı insanların yerine alacaklardır, kim bilir?

Yine de belirtmeden geçmeyelim ki araştırmalar günümüz gençlerinin geçmişe kıyasla daha az uyuşturucu madde ve alkol kullanıyor olduklarını ve daha geç yaşta ilk cinsel birlikteliklerini yaşadıklarını gösteriyor. 

Kaynak: Protzko, J., & Schooler, J. W. (2019). Kids these days: Why the youth of today seem lacking. Science advances, 5(10), eaav5916.