Kısa Bulgular

Partnerimizle yan yana değilken yaptıklarımız ilişki kalitesini etkileyebiliyor.

1. partnerden ayrıyken neler yapıldığı

Günümüzde birçok çift farklı sebeplerden dolayı birbirinden ayrı kalmak zorunda olabiliyor. Araştırmalar, konu ilişki kalitesi olduğunda, aradaki mesafenin ilişkiyi o kadar da olumsuz etkilemediğini, hatta bazen olumlu etkileri dahi olduğunu gösteriyor. Bu olumlu etkenler, partnerlerin ayrı oldukları zamanları nasıl geçirdikleri ile de oldukça ilgili. Peki bu olumlu etkenler neler?

1- Ayrı zamanlarımızda neler yapıyoruz?

Yan yana değilken, partnerimize daha az kaygı yaşatan etkileşimlerde bulunmak ve onu önemsediğimizi gösteren aktiviteler yapmak ilişkimize iyi geliyor. Bu ayrı zamanlarda partnerimizle ne ölçüde iletişime geçtiğimiz de oldukça önemli. Bu konuda daha önce konuşmuş olmak, partnerimizle onun da hoşuna giden bir sıklıkta haberleşmemize yardımcı oluyor. Çünkü bazı insanlar gün içerisinde mesajlaşmaktan veya kısa kısa konuşmaktan hoşlanırken, diğerleri bunu rahatsız edici bulabiliyorlar. Bu da ilişkiyi olumsuz etkileyebiliyor. 

2- Ayrı zamanlarda partnerimizi ne sıklıkla düşünüyoruz?

Yalnız olduğumuzda partnerimizi ve onunla birlikteyken yapacaklarımızı hayal etmek, ilişkiye ait hissetme duygumuz üzerine düşünmemizi sağlıyor. Üstelik bu sayede partnerimize ve ilişkiye olan bağlılığımızı da daha çok fark edebiliyoruz. Aynı şekilde, partnerimizi hayal etmek ona karşı duyduğumuz sevgiyi de artırıyor.

Kaynak: Poerio, G. L., Totterdell, P., Emerson, L. M., & Miles, E. (2016). Helping the heart grow fonder during absence: daydreaming about significant others replenishes connectedness after induced loneliness. Cognition and Emotion30(6), 1197-1207.